3 typy omega mastných kyselin a proč je důležité znát rozdíly mezi nimi.

22.01.2017

Ve skutečnosti existují tři druhy omega mastných kyselin, a měli byste vědět o každém z nich, jaké má účinky a jakou roli hraje ten který v organismu.

Co jsou omega kyseliny?

Pro objasnění můžeme použít příkladu. Tuky jsou jako cihlové zdi, které jsou tvořeny mastnými kyselinami. Mastné kyseliny jsou tedy cihly použité k vytvoření zdi.

Všechny mastné kyseliny mají sudý počet atomů uhlíku, které jsou k sobě navzájem propojeny v řetězec.

  • Některé z nich mají jednoduché vazby mezi atomy uhlíku - nasycené tuky (např.máslo)
  • Jiné mají dvojné vazby mezi atomy uhlíku - nenasycené tuky

Omega-3, 6 a 9 mastné kyseliny jsou přirozeně nenasycené tuky, které většina expertů považuje za mnohem zdravější než ty nasycené ( trans-tuky). Více

A co opravdu potřebujete vědět o těchto mastných kyselin z výživového hlediska?

Omega 3 mastné kyseliny

Naše tělo si tento typ kyseliny nedokáže samo vytvořit, takže budete muset jíst potraviny a nebo doplnky s obsahem omega 3, nebo skončíte s jejich nedostatkem. Existují tři základní typy-alfa-linolenové (ALA), EPA a DHA. ALA se vyskytují v rostlinných potravinách, jako jsou ořechy, chia semínka, lněná semínka, mandle a vejce.

EPA a DHA jsou obsažené v tučných rybách (losos, makrela a sleď). EPA je protizánětlivá a zdá se, že snížuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny a revmatoidní artritidy. DHA hraje důležitou roli pro zdraví mozku.

Článek: 7 mýtů o mozku a omega kyslinách

Sečteno a podtrženo: Omega 3 mastné kyseliny potřebuje pro zdravé tělo! Pro zdravý příjem omega 3 stačí sníst dvě porce tučných ryb týdně, nebo konzumovat pravidelně na svačinu ořechy (máčené ve vodě) nebo semínka (vhodnější jsou naklíčená semínka). Asi čtvrtina tuků, které přijímáme v potravě by v ideálním případě měli obsahovat omega 3.

  • Omega 3 - Ideální poměr omega 6 k omega 3 v těle by mělo odpovídat poměru 2 :1
  • působí proti depresi
  • pro zdravý růst a vývoj dětí již od prenatálního období
  • podporují nervovou soustavu
  • protizánětlivý účinek
  • zvyšují odolnost mozku vůči toxinům a snižují toxicitu léků
  • snižuje riziko rakoviny

Přírodní zdroje omega 3 kyselin:

Omega 6

Stejně jako u omega 3 mastných kyselin si omega 6 nemůže tělo vyrobit samo a musíme je přijímat v potravě.

Omega 6 se nacházejí např. v rostlinných olejích (kukuřičný olej, světlicový olej, sezamový olej, arašídový olej, lněný a sójový olej). Většina tuků ve stravě má vysoký obsah omega 6 a také nasycených tuků.

Omega 6 hraje důležitou roli v těle, ale pokud jich máme příliš mnoho a více než omega 3 mastných kyselin, může tato nerovnováha způsobit zánět Problémem je, že většina lidí má ale 15 až 25 krát více omega 6 než omega 3.

Sečteno a podtrženo: omega 6 mastné kyseliny jsou zdravější než nasycené tuky. Ale pokud jich máte více jak omega 3 může to být nebezpečné. Proto je potřeba snížit příjem omega 6 a soustředit se na příjem omega 3, tak aby došlo k rovnováze a nemuseli bychom konzumovat nadměrné množství tuků..

Omega 9

Na rozdíl od omega 3 a 6 nejsou omega 9 pro tělo nezbytné. Tělo si je dokáže samo vyrobit, takže i když máte nulový příjem, nemůžete skončit s deficitem omega 9. Omega 9 jsou obsažené v např: řepkovém oleji, slunečnicovém oleji, mandlích, avokádu a olivovém oleji. Ano např. olivový a lněný olej také obsahuje omega 3 mastné kyseliny.

Omega 9 nejsou nezbytné, ale mají své vlastní zdravotní výhody. Například při stravování omega 9 namísto nasycených tuků se může snížit hladinu cholesterolu . A navíc potraviny bohaté na omega 9, jako je například avokádo, může hrát roli při snižování rizika cukrovky a srdečních chorob.

Sečteno a podtrženo: Omega 9 jsou dobrým zdrojem energie a mohou poskytnout některé zdravotní výhody. Nejsou nezbytné a stejně jako u všech tuků se kalorie z nich rychle sčítají.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...