Jak zahnat chuť na sladké

31.10.2017

Zdravé tuky

zdravé tuky napomáhají spalování tuků a také pokud dostanete chuť na sladké můžete ji zahnat avokádem (právě avokádo je zdrojem zdravých tuků i proteinů), oříšky a semínky. Mezi zdravými tuky patří za studena lisované rostlinné oleje, potraviny s obsahem omega 3 mastnými kyselinami, jako například ořechy, tučné ryby, semínka. Mezi zdravé tuky patří také velmi oblíbený kokosový olej.

Proteiny

pokud chceme stabilizovat hladinu cukru v krvi, je vhodné zařadit do jídelníčku více proteinů. Potraviny s obsahem bílkovin umí zpomalit ukládání cukrů a také se tím sníží tvá chuť na sladké. Mezi významné zdroje bílkovin patří například hovězí, kuřecí maso,  luštěniny (sója, hrách, čočka), losos, vajíčka, ořechy (mandle, kešu, vlašské ořechy, lískové ořechy a arašídová másla) semínka (chia, konopí, len), obiloviny (quinoa, hnědá, černá a červená rýže) a zelenina (brokolice, kapusta, špenát).

Probiotické a prebiotické potraviny

Probiotika jsou přirozenými nepřáteli kvasinek, které mohou způsobit například zarudnutí kůže, vaginální infekci či přibírání na váze. Kvasinky se živí v těle cukrem, když se včas nepodchytí, můžeš mít zoufale velkou potřebu krmit se sladkým. Probiotika znamenají nejen snížení chuti na sladké, ale také lepší pleť, spokojenější žaludek a silnější imunitní systém. Probiotika najdete je například v kysaném zelí, kefíru, řeckém jogurtu (lepší je neochucený), obsahuje je i kombucha. Zdrojem prebiotik je např. ovoce a zelenina.  

Vláknina

Je potřeba věnovat pozornost potravinám, jež obsahují vlákninu přirozeně. Mezi také patří například ořechy, semínka (lněné, chia, slunečnicové, sezamové a bazalkové semínko), tradiční či lesní ovoce (meruňky, švestky, sušené ovoce) nebo zelenina (mrkev, brokolice, dýně, květák, rajčata, listová zelenina). Vláknina zpomaluje proces trávení, stabilizuje se hladina cukru v krvi a tím se snižuje potřebu cukru, navíc se se tak tělo zasytí.

Byliny a koření

Takový zázvor působí protizánětlivě a určitě se ho vyplatí přidat do pokrmů či si z něho udělat čaj. Žaludku uleví například fenykl, máta, mateřídouška, bazalka. Kurkuma neboli indický šafrán a skořice je dalším mocným bojovníkem proti chuti na sladké. Pomáhá snižovat hladinu nejen cukru, ale také cholesterolu. Himalájská sůl může být dalším pomocníkem jak zahnat chuť na sladké a navíc je zdrojem spousty minerálů důležitých pro tělo (na rozdíl od rafinované soli).

Kyselé, případně fermentované potraviny

jedním ze způsobů, jak zahnat chuť na sladké je nějaká kyselá potravina, která je navíc zdrojem probiotik. Fermentované potraviny (kysané zelí, kysané okurky, kimchi, kvašená zelenina) jsou přirozeným zdrojem probiotik a přirozeně zahání chuť na sladké.

Zdroj: femina.cz

Sušené plody

Pokud vás někdy přepadne chuť na sladké, takovou vhodnou alternativou mohou být i hrozinky, v přiměřeném množství jsou zdraví prospěšné. Hrozinky vám dodají rychle energii, na delší dobu zmírní pocity hladu 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...