Nejlepší potraviny pro játra

17.12.2016

Podívejte se, jak mohou správné potraviny obnovit nejpodstatnější orgán vašeho těla - játra!
Potraviny pro játra jsou nezbytné pro udržení zdraví těla, pokud játra fungující optimálně. Zdravá játra hrají klíčovou roli při zmírnění zažívací problémů, např. pomalý metabolismus, plynatost, nadýmání a zácpa. Játra regulují hladinu cukru v krvi, když není v rovnováze, a to může způsobit chůte na sladké, únavu a rozmazané myšlení.
Toxická jatra mohou vést k zánětlivým onemocněním, jako je cukrovka, artritida, vysoký krevní tlak, a autoimunitní onemocnění. Pokud nemáme zdravá játra, může trpět hormonální nerovnováhou, důsledkem může být bolest hlavy, změny nálady a deprese. Je na čase pečovat o tento úžasný orgán!

Pomocí těchto potravin můžeme pečovat o játra, aby se cítili lépe:

Voda

Kromě kyslíku potřebuje tělo vodu více než jakákoliv jinou látku, včetně potravin, aby přežilo. Protože voda odvádí toxiny a odpadní látky z těla, budete se cítit pod napětím a ve stresu, když vaše tělo není plně hydratované (což většina z nás obvykle nejsou!). Obvykle 8 - 10 sklenic vody ( 250ml) za den stačí. Pokud ale pijete vody příliš, může i uškodit. Nepoužívejte led a nepijte vodu mezi jídly, protože tělo musí využívat energii na zahřátí ledu a voda ředění důležité trávicí enzymy.

Voda
Voda

Brukvovitá zelenina ( košťálová zelenina) - tmavá listová zelenina

Brukvovitá zelenina (např. brokolice, zelí, kůžičková kapusta, ředkve, květak, hlávkové zelí..) obsahuje vitální flavonoidy, karotenoidy a další látky, které pomáhají játrům neutralizovat chemické látky, pesticidy, drogy, karcinogeny a pomáhá v boji proti jarním alergiím. Jsou také bohaté na fenolové sloučeniny, které mohou zabránit vzniku karcinogenů v žaludku, které způsobují potraviny vyrobené s hydrogenovaných olejů a dusitan sodný.
Košťálová zelenina obsahuje vysoké množství síry, která podporuje játra v detoxikačním procesu, který odstraňuje volné radikály a jiné toxické chemikálie.

Květák
Květák

Pampeliška

je známa jako jedna z nejúčinnějších a doporučovaných rostlin na podporu jaterní detoxikace. Jedna z její chemické složky, taraxacin u kterého se předpokládá, že stimuluje zažívací orgány jatra a žlučník a vyvolává uvolňování žluči, která podporuje trávení a vstřebávání tuků.

Mořské řasy

patří k nejstarším obyvatelům země, tzv. mořská zelenina detoxikuje tělo tím, že brání vstřebávání těžkých kovů, jako je kadmium, ale i jiných environmentálních toxinů. Studie ukázaly, že sloučeniny v hnědých řasách (Arame, Kombu, Irský mech a wakame) snižují příjem radioaktivních částic do kosti.

Mořské řasy
Mořské řasy

Naklíčená semena, ořechy, fazole, a obilí

Energie obsažená v semenech, zrnech, ořeších nebo luštěninách se aktivují pomocí máčení a klíčení. A tyto klíčky jsou superbohaté na enzymy, proteiny, a působí jako katalyzátory pro všechny funkce vašeho těla.

Česnek

Česnek je jedna z nejstarších pozemních léčivých potravin na planetě. Česnek obsahuje aktivní síru na bázi sloučeniny zvané allicin, který na za úkol jaterní detoxikaci. Česnek pomáhá játrům zbavit tělo rtuti, některých potravinářských přídatných látek, a i hormon estrogen.

Cibule, šalotka a pórek

příbuzný česnek, cibule, šalotka a pórek mají více zdravotních výhod. Tyto potraviny obsahují také páchnoucí sloučeniny síry, které podporují vaše játra ve své produkci glutathionu, sloučeniny obsažené v každé buňce těla, který neutralizuje volné radikály.

Vajíčka

Vejce jsou zdrojem jedné z nejkvalitních bílkovin, které obsahují všech osm esenciálních aminokyselin, cholesterol, a esenciální živiny cholinu. Játra potřebují tyto esenciální aminokyseliny pro provádění detoxikační procesů. Cholin, koenzymu potřebný pro metabolismus, se nachází ve vaječném žloutku a chrání játra před širokou škálou toxických látek (např. těžké kovy).

Artyčoky

Bylo prokázáno, že látky nalezené v artyčoku, cynarin a silymarin, jsou dvě výživné látky rostlinného původu, vyživují játra, zvyšují produkci žluči, brání vzniku žlučových kamenů.

Léčivé houby

Maitake, shiitake a houba Reishi poskytují výrazné hojivé živiny, které vyživují a podporují imunitní systém. Tyto léčivé houby obsahují silný antioxidant s názvem L-Ergothionein, který neutralizuje volné radikály a zároveň zvýšuje enzymy, které zvyšují antioxidační aktivitu.

Bobule

Borůvky, jahody, maliny a brusinky patří mezi superpotraviny přírody, protože obsahují fytochemikálie (antioxidanty bohaté rostlinné látky), které pomáhají chránit játra a tělo před volnými radikály a oxidačním stresem, které jsou spojovány s chronickými onemocněními a stárnutín. Anthokyany a polyfenoly nalezené v bobulích inhibují proliferaci (dělení) nádorových buněk v játrech.

Jablka

Jablka obsahují silné fenolických sloučenin včetně flavonoidů, které pomáhají v boji proti zánětlivým onemocněním. Obsahují také pektin, cenný zdroj rozpustné vlákniny, který může pomoci odstranit nahromaděné toxické látky.

Prebiotické potraviny

Prebiotika, nestravitelná vlákna, která živí prospěšnou střevní flóru, známou jako probiotika. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které podporují zdraví a pohodu. Prebiotika jsou neživé dietní vlákniny, které pomáhají probiotikům růst. Mezi prebiotické potraviny patří chřest, pórek, brukvovitá zelenina, a některá kořenová zelenina (lopuch, čekanka, pampeliška, řepa, topinambury).

Kultivované potraviny (fermentované)

Patří mezi ně kimchi, tradiční korejské pokrmy vyrobené z kysaného zelí, ředkvičky, česnek, paprika, cibule, zázvor a kysané zelí. Fermentace, starobylá forma konzervace, kdy je potravina přirozeně transformována mikroorganismy, které odbourávají všechny sacharidy, pomáhájí při trávení díky nepřeberné množství zdravých bakterií- laktobacilů. Pravá miso je dalším příkladem fermentovaných potravin.

Miso polévka
Miso polévka

Lněná semínka

lněná semínka jsou velkým zdrojem omega-3 esenciálních mastných kyselin. Čerstvě mletá lněná semena pomáhají regulovat hladinu hormonů. Více

Konopná semínka

Konopná semínka obsahují mix čistých omega 6 a omega 3 mastných kyselin, pomáhájí zmírnit zánět při současném snižování nebezpečné hladiny tuku v krvi. Více

Chia semínka

Chia semínka mají původ před tisíci lety ve Střední americe Chia semínka díky svým nutričním hodnotám porazí všechny své konkurenty. Tři lžíce obsahují 5 g bílkovin, 200 miligramů vápníku, 10 g zdravých tuků a 12 gramů vlákniny.

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje extrémně zdravé nasycené tuky, je snadno stravitelný a téměř okamžitě dělí enzymy ve slinách a žaludečních šťávách. To znamená, že pankreatické enzymy při trávení v tucích nejsou nezbytné, což vytváří menší zátěž pro vaše játra a tak mohou pracovat efektivněji. Více

Avokádo

avokádo je klíčovým zdrojem mononenasycených tuků bohatých na kyselinu olejovou a obsahuje také glutathion, což je základní živiay pro zdraví jater.
Za studena lisovaný, nerafinovaný Extra panenský olivový olej
Nefalšovaný olivový olej je bohatý na fenoly, který obsahuje stejné protizánětlivé látky nalezené v lesních plodech a jablcích. Pravidelná denní konzumace olivového oleje podporuje játra při snižování oxidačního stresu v těle. Více

Zázvor

Gingerol je antioxidant, který má protizánětlivé, antivirové a antimikrobiální vlastnosti. Zázvor podporuje detoxikaci a vyživu jater, podporuje oběh, vyčistí zablokované tepny a snižuje hladinu cholesterolu v krvi až o 30 procent. Více

Kmín

V jedné indické studii bylo u kmínu prokázáno, že zvýšuje detoxikační účinek jater a zároveň stimuluje sekreci enzymů ze slinivky břišní, pomáhá systému vstřebávání živin.

Koriandr

U koriandru bylo prokázáno, že podporuje nižší hladiny lipidů v krvi u pacientů s diabetem a obezitou, snížuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu (špatný) a zároveň zvýšuje hladinu HDL cholesterolu (dobrý). Čerstvé listy koriandru pomáhají odstranit a eliminovat těžké kovy z těla (rtuť, kadmium, olovo a hliník), které byly uloženy v mozku, míše a centrálním nervovém systému.

Kardamon

Kardamon, který patří do rodiny zázvoru, pomáhá zlepšit trávení tak, že stimuluje tok žluči, která je rozhodující v metabolismu tuků. Kardamom urychluje rychlost vyprazdňování žaludku, relaxuje žaludeční ventily, které zabraňují rychlému vstupu jídla do tenkého střeva, což umožňuje živiny předat do tenkého střeva bez nadměrného úsilí.

Paprika

Paprika stimuluje oběhový systém, zvyšuje tep lymfatického a zažívacího rytmů, teplotu těla. Teplo z kajenského pepře pomáhá rozproudit žaludeční šťávy, zlepšuje schopnost metabolizovat potravin a toxiny.

Skořice

Toto koření se používá po staletí pro ochucení i v medicíně. Skořice chrání lepkavé destičky od tváření sraženin v cévách, zvyšuje metabolismus a brání přemnožení kvasinek Candida.

Fenykl

Esenciáln olej z fenyklu je výzvou pro sekreci žaludečních šťáv, pomáhá snižovat zánět v trávicím traktu a tím jsou účinněji absorbovany živiny.

Kurkuma

kurkumin, sloučenina která je obsažena v kurkumě u něhož bylo prokázáno, že léčí játra, pomáhá při detoxikaci a posíluje celé tělo. Více

Maso

Konzumujte maso pouze takové, které je z dobytku paseného ve výběhu na zelených loukách a bez použití krmiv s pesticidy. Vyhněte se masu z velkých chovů bez výběhu, krmených uměle vyrábenými krmivy s obsahem hormonů a antibiotik.

Ryby

Obecně platí, že ryby jsou zdravé a bohaté na bílkoviny. Některé divoké ulovené ryby, jako je makrela, sardinky a ančovičky jsou pozoruhodné pro obsah omega-3 mastných kyselin a jejich nízkou úrovní nečistot. Také volně žijící losos je výborným zdrojem bílkovin a je také jedním z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin a antioxidantů.

Losos
Losos

Proteinový prášek

Pokud se rozhodnete jíst mléčné výrobky, syrovátka je výborným zdrojem bílkovin. Syrovátkové bílkoviny mají přínosy pro zdraví, poskytuje všechny klíčové aminokyseliny pro produkci glutathionu, což je klíčový protektor jater a celého těla. Dležité je, aby jste při výběru sledovali z jakého zdroje tyto bílkoviny pochází. Důležitý je volný výběh s celoroční pastou.

Rostlinné bílkoviny

bílkoviny pomáhají budovat nové buňky, udržují tkáně a syntetizují nové bílkoviny , které jsou důležité pro základní tělesné funkce. Zdroje rostlinných bílkovin: hrášek, sója, konopí..

Vodní řasy

Mikrořasy obsahují bílkoviny s vysokým obsahem chlorofylu (např. chlorella, spirulina), který pomáhá s odstraněním toxických usazenin a těžkých kovů z těla, zlepšuje funkci jater a neutralizuje karcinogeny.


Rostlinné proteiny

Vařená čočka, cizrna a černá fazole obsahují asi 15 gramů bílkovin na šálek. Čtvrtina hrníčku slunečnicových semen 6 gramů bílkovin. Šálek vařeného špenátu a brokolice obsahuje 9 gramů bílkovin.

Vlašské ořechy

Ořechy obsahují vysoké množství aminokyselin, glutathion a omega-3 mastné kyseliny, které podporují přirozenou očistu jater.

Denně stačí hrst oříšků ke svačině nebo si jednoduše posypte oříšky svůj oblíbený salát.

Červená řepa

Pomáhá stimulovat a zlepšovat celkovou funkci jater. Řepa obsahuje flavonoidy a beta karoten. Kromě toho je přírodním čističem krve.

Pročišťující salát

  • 1 středně velká řepa
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • šťáva z 1/2 citronu

Syrovou řepu oloupejte a nastrouhejte, přidejte olej a citronovou šťávu. Dobře promíchejte a očišťující salát je hotový. Každé 2 hodiny si vezměte 2 lžičky salátu, tuto kúru dodržujte jeden týden.

Řepu můžete také přidávat do ovocných a zeleninových šťáv.

Černý sezam

Pro konzumaci je vhodnější neloupané sezam černý, protože je obsaženo spousta výživných látek a minerálů ( vápník, fytosteroly, lignany).

  • brainfood
  • chrání játra před poškozením volnými radikály ( sesamin)
  • více zde:

Nejnovější články nejen o superpotravinách

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. Jestliže ale imunitní systém nefunguje správně, způsobuje problémy. Třeba alergie (přehnaná reakce na antigen, na který většina lidí nereaguje vůbec). Chyby imunitního systému (zánět...

Podle doporučovaných pravidel bychom měli pít 8 sklenic vody (H2O) denně (někteří odborníci doporučují ještě více), někdy se to pro nás může zdát nesplnitelné. Dobrou zprávou je, že až 20% denního příjmu vody můžeme získat z ovoce a zeleniny. Dostatek vody je důležitý zejména v létě...Níže uvádíme několik doporučení na potraviny, které v sobě...

Na podpoře imunitního systému je potřeba pracovat celý rok, nejen na podzim a v zimě. Běžným příjmem vitamínu C (Kyselina L-askorbová) z potravy má organismu někdy omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu. V době chřipek je nutností denní příjem vitaminu C cca 2-3 gramy, jinak stačí cca 0,3 - 1 gram. Vitamin C je citlivý na...

Superpotraviny jsou plné protioxidantů, ale i oxidační stres, který je způsoben znečištěným prostředím, slunečním zářením, stresem, nesprávným životním stylem, kouřením, konzumací alkoholu, nevhodnou stravou, vysokou spotřebou léčiv, záněty, bakteriální, houbovou i virovou infekcí, nedostatek aktivního pohybu, nebo naopak namáhavou pohybovou...

zdravé tuky napomáhají spalování tuků a také pokud dostanete chuť na sladké můžete ji zahnat avokádem (právě avokádo je zdrojem zdravých tuků i proteinů), oříšky a semínky. Mezi zdravými tuky patří za studena lisované rostlinné oleje, potraviny s obsahem omega 3 mastnými kyselinami, jako například ořechy, tučné ryby, semínka. Mezi zdravé tuky patří...

Semienka sú výdatným zdrojom výživné sily. Také malé, takmer "neviditeľné plody", ale napriek tomu sú plné vitamínov, minerálov, proteínov vlákniny a základných živín. Navyše sa vďaka svojej veľkosti ľahko pridávajú do akejkoľvek stravy. Používajú sa do šalátov, smoothie, na zahustenie polievok, do raňajkových zmesí pri pečení atď.