Vědci zjistili, že západní způsob stravování způsobuje obezitu

22.01.2017

Téměř dva ze tří obyvatel Spojených států mají nadváhu, nebo jsou dokonce obézní. V České republice jsou čísla v této oblasti podobná: vyšší než zdravou váhu má téměř polovina dospělé populace. Není tedy divu, že a vině je podle vědců jednoznačně dlouhodobá konzumace "západních" jídel, která jsnou bohatá na cukry a tuky. Zkuste se podívat na fotografie vašich babiček a jen velmi stěží najdete někoho s tímto problémem.
Vědci z University of California v Riverside hledali důvody obezity, přejídaní a zjistili, že v pozadí pandemie tloustnutí je zvýšená hladina endokanabinoidů v těle (změny v endokanabinoidní soustavě).

Článek: detoxikace organismu

A co je tedy příčinou? Těla všech savců si od pradávna vytvářejí látky na bázi mastných kyselin zvané endokanabinoidy. Jsou to látky chemicky příbuzné kanabinoidům, tedy účinným látkám obsaženým v rostlinách konopí. Těla savců si tedy sama vyrábí látky, které se nacházejí v marihuaně.
Tyto endokanabinoidy se v těle vážou na kanabinoidové receptory a jejich prostřednictvím působí na organismus. Endokanabinoidní soustava působí v celém těle - v mozku stejně jako v dalších orgánech, tkáních a buňkách imunitního systému. V každé tkáni a v každé buňce funguje jinak, ale její cíl je vždy stejný: nastolení a udržení rovnováhy v organismu bez ohledu na změny ve vnějším prostředí.
Podílí se na kontrole mnoha fyziologických funkcí, jako je příjem potravy nebo energetická rovnováha v těle. A jak se zdá, velkou úlohu hraje ve sklonech k přejídání a tloustnutí. Každý kuřák marihuany ví, že po jointu ho za nějakou dobu přepadne vlčí hlad. Proto se koneckonců v mnoha státech světa používá konopí jako pomocná léčba u lidí, kterým AIDS nebo rakovina způsobují nevolnosti a odpor k jídlu.

Tlusté myši se dál přejídaly

Vědci z University of California v laboratoři jednu skupinu myší krmili běžným krmivem pro hlodavce s nízkým obsahem tuků a sacharidů, zatímco druhé skupině dávali k jídlu po dva měsíce běžnou "západní stravu". Myši z této skupiny rychle přibývaly na váze, až se staly obézními.
Navíc vykazovaly známky hyperfágie, což znamená, že přijímaly výrazně více kalorií a vyžadovaly významně větší porce, které spotřebovávaly mnohem rychleji než myši z druhé skupiny. Jinými slovy, hlodavci krmení západní stravou se naučili přejídat a potravu do sebe doslova házet.
"Tato hyperfagická odpověď organismu na západní způsob stravování šla u myší ruku v ruce s významně zvýšenou hladinou endokanabinoidů v jejich tenkém střevě a v krvi," vysvětluje profesor Nicholas V. DiPatrizio.
"Nezdravá strava u nich odstartovala zvýšení hladiny endokanabinoidů, což vedlo k dalšímu přejídání. My jsme ale přišli na to, že když se v periferních orgánech, jako jsou střeva, podařilo zablokovat aktivitu endokanabinoidů léky, které utlumují činnost kanabinoidových receptorů v těle, dosáhli jsme toho, že myši začaly přijímat potravu normálně. Tedy i obézní myši krmené západní stravou znormalizovaly svoje jídelní návyky až na úroveň štíhlých myší krmených směsí pro hlodavce," dodal.

Nový styl stravy Clean eating

Dlouhá cesta ke štíhlejšímu světu

Výzkum by měl přispět k boji s obezitou. Už kolem roku 2000 si vědci hodně slibovali od léku rimonabant, který fungoval na podobném principu - blokoval endokanabinoidní receptory.
Měl usnadnit hubnutí a tak chránit lidi před kardiovaskulárními chorobami. Bohužel však už ve fázi klinických studií bylo zjištěno, že u pacientů výrazně zvyšuje riziko těžkých depresí, a testování bylo po roce ukončeno.
"Na hubnutí zabíral rimonabant obstojně," říká profesor DiPatrizio. "Bohužel ale tento lék účinkoval nejen v periferních orgánech, ale také v mozku," dodal.
Experti proto začali pátrat po látce, která by takovéto problémy nezpůsobovala. "Použili jsme jiný typ endokanabinoidních blokátorů s názvem AM6545. Ten působí pouze lokálně a do mozku se vůbec nedostane. Vyhneme se tím nepříjemným neurologickým a psychiatrickým vedlejším účinkům," řekl DiPatruzio.
Dali ji myším zvyklým na pořádné porce tuků a sacharidů, které jsou obsažené v západní stravě, a uspěli. Jejich těla si prostě sama řekla, že mají dost.
Výsledky studie by rádi přenesli na lidi. Takový výzkum ale zabere čas a případné bezbolestné hubnutí s pomocí regulace endokanabinoidní soustavy je daleko.

Možná vhodnější cestou ke zdraví je změna západního jídelníčku, pravidelný pohyb v přírodě a občasná fyzická práce, ale to už je na vašem zvážení....
Zdroj novinky.cz

Článek: 5 potravin pro boj s tuky

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více