6 nejzdravějších proteinových prášků pro přípravu smoothie

14.12.2016

Když přijdete do obchodu, zjistíte, že existuje spousta proteinových prášku, např. syrovátka, sója, kasein, hrách, rýže, konopí ... seznam by mohl pokračovat dále. Komplikující záležitostí je fakt, že tyto prášky se dělají s cukrem a bez něho. Mohou pocházet např. z krav pasoucích se volně na pastvě nebo z GMO ( geneticky upravovaných potravin jako je sója, atd.).
Ale výběr prášku nemusí být složitý, důležité je vědět, jaké máte cíle v oblasti zdraví, diety, důležitý je také původ, kvalita a vstřebatelnost. Zde uvádíme několik tipů práškových proteinů včetně jejich výhod a úskalí, ale přesto tyto parametry splňují:

1. Syrovátkové bílkoviny

Syrovátka se získaná z kravského mléka je považována za nejlepší přírodní zdroj bílkovin. Je označován jako "kompletní" protein, což znamená, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (těchto 9 esenciálních aminokyselin si tělo neumí samo vyrobit). Syrovátka vstupuje do krevního oběhu rychleji než kterákoli jiná bílkovina a může se pochlubit nejvyšší úrovní leucinu, který je důležitý pro svaly a nezbytným palivem pro trénink a budování svalové hmoty. Ve skutečnosti je syrovátka nejúčinnější proteinový prášek pro budování svalů; takže pokud máte za cíl svalovou hmotu a její udržení, konzumujte syrovátku během jedné hodiny po cvičení.
Doporučujeme zvolit izolát syrovátkové bílkoviny nebo syrovátkový hydrolyzát s obsahem bílkovin až 90%, má trochu méně tuků, sacharidů a laktózy. Pokud chcete čistý produkt s menším obsahem bílkovin je vhodný koncentrát s obsahem až 80% proteinů. Zde máte jistotu, že neobsahují žádnou stopu hormonů, pesticidů.

2. Kaseinový protein

Kasein je hlavní bílkovinou v mléce, je však absorbován pomaleji než syrovátka, takže není zas až tak efektivní při budování svalů. Ale navozuje pocit plnějších svalů a je také skvělý doplněk do snídaňových směsíů či ranní ovesných vloček. U kaseinu bylo zjištěno, že zvýšení efektivity budování svalů pomáhá směs se syrovátkou.
Stejně jako u syrovátky, kasein vybrat z bio chovu nebo bez obsahu růstových hormonů a dalších škodlivých látek.

3. Protein z vaječný bílků

Protein z vaječný bílků se získává sušením bílků, které se promění v prášek. Tento protein se tráví pomaleji než syrovátka, avšak kratší dobu než kasein. I když není tak dobrý jako syrovátkový nebo kaseinový protein, pokud včak jde o syntézu svalové bílkoviny, je to stále dobrá volba po tréninku.
Důvod proč si vyberte právě tento protein je, že jste alergictí nebo nejíte mléčné výrobky, ale přesto chcete vysoce kvalitní kompletní protein.
I tady platí, že je vhodnější vaječný protein z volného chovu a ne z klecových vajec, ale můžebýt těžké najít takový protein.... Nejvhodnější je konzumovat syrové vejce z domácího chovu, kde je tento protein z bílků a žloutků vstřebatelný z 98-100%.

4. Sójový protein

Sójový protein je vyroben ze sójových bobů, které byly loupané a zbavené tuku. Tento protein se štěpí střední rychlosti, stejně jako protein z vaječného bílku, avšak obsahuje větší množství aminokyselin glutamin a arginin, které mohou podporovat imunitní systémi, zažívání a funkce mozku. Je to taky kompletní protein a je považován za nejefektivnější zdroj rostlinného původu pro vytváření nebo udržení svalové hmoty. Ale není vylouřeno, ze tento protein můžeme mít potenciální zdravotní rizika u žen a mužů. Pokud jste vegetarián, tak tento protein jednou z možností, jak pomocí kompletního rostlinného proteinu budovat svalovou hmotu.
Upozornění: tento protein může být vyráběn s GMO, proto doporučujeme BIo kvalitu nez obsahu GMO.


5. Hráškový protein

Hráškový protein se získává ze žlutého hrachu, je nejlépe stravitelný z rostlinných bílkovin, což je dobrou alternativou pro každého, kdo má citlivý žaludek a který nechce používat živočišný protein či sóju. Není to ale úplný protein (neobsahuje 2 aminokyseliny), takžeje vhodné ho kombinovat s jiným proteinem rostlinného původu, např. konopným nebo rýžovým, aby se z něj stal tzv. "kompletní" protein.
Tento hráškový protein má však nižší účinky ( vstřebatelnost a růst svalové hmoty) než výše uvedené 4 proteinové prášky.

Hrachový lusk
Hrachový lusk


6. Konopný protein

Konopí protein je vyroben z živin nabitých konopných semen. Není to není nejlepší protein pro zvýšení svalové hmoty, protože jeho obsah bílkovin je nižší (obsahuje pouze 10 až 15 gramů na lopatku, v závislosti na značce, ve srovnání s asi 25 gramy v syrovátce a 22 gramy v sóji). Konopný protein poskytuje dobrou dávku vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Pokud se smíchá s rýžovým nebo hrachovým proteinem stane se též "kompletním proteinem".
Vyberte si tento protein, pokud chcete zvýšit příjem živin a nepotřebujete vysoké dávky proteinů pro růst svalové hmoty. Tento protein má totiž nejnižší potenciál růstu svalové hmoty ze všech výše uvedených proteinů.

Pokud si vybíráte proteinový prášek:

Když jste našli nejlepší protein pro vás, existuje stále nespočet značek ze kterých si můžete vybratí. Zde uvádíme několik obecných tipů, jak se lépe orientovat při výběru:

  • pokud si kupujete konkrétní protein ( např. hráškový protein), měl by mít nějvětší obsah tohoto proteinu
  • kontrolujte obsah umělých sladidel (chcete-li zachovat obsah sacharidů, firmy někdy používají umělá sladidla namísto skutečných sacharidů)
  • kupujete proteinový prášek pro protein, a ne kvůli přísadám
  • vybrejte neutrální chuť
  • kupujte organické nebo bez obsahu GMO potravin

Efektivitu proteinů můžete zvýšit tím, že je budete kombinovat např. s práškem z kořena maca nebo kotvičníku.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.