Čekankový sirup


čekankový sirup je vyroben z extraktu kořene čekanky a je vyjímečný vysokým obsahem vlákniny, nízkým glykemickým indexem, nízkým obsahem cukru.

Složení sirupu: extrakt z kořene čekanky (min. 91%), zvlhčující látka glycerol, karamel, sladidlo sukralóza

Skladování: suché, chladné a temné místo

Země původu: ČESKÁ REPUBLIKA


Čekankový sirup a jeho účinky:

 • bez obsahu lepku, laktózy a konzervantů
 • nízký glykemický index
 • zdroj vlákniny ( 71% - inulin)
 • přispívá k zachování mineralizace zubů
 • přispívá k posílení imunitního systému
 • začleněním do stravy a v kombinaci s nízkoglykémickou dietou je dokázáno snížení hladiny glukózy v krvi u pacientů s diagnózou diabetes 1. a 2. typu a je také sníženo riziko vzniku diabetu 2. typu
 • snižuje riziko vzniku zubního kazu
 • podporuje růst prospěšných střevních bakterií a tím brání nežádoucímu množení ostatních patogenních bakterií
 • napomáhá ke zlepšení činnosti střev a vyprazdňování
 • vhodný při redukčních dietách
 • energetický zdroj při sportovních výkonech
 • částečná náhrada tuků

Použití a dávkování: jako u včelího medu, cca 5-20g denně, přírodní sladidlo do nápojů, cukroví, snídaňových směsí, do pečiva atd.

Čekanka obecná

hořká léčivá bylina s modrým květem, pro léčivé účinky se užíval kořen, list, nať a květ. Kořen obsahuje až 20% inulinu (přírodní sladidlo o 30% silnější než sacharóza), používal se při výrobě cikorky, přidával se do piva. Čekanka je zdrojem hořčínů, inulin, cholin, třísloviny, vápník, měď a železo.

 • podporuje látkovou výměnu
 • podporuje činnost jater
 • protizánětlivé účinky
 • detoxikační účinky
 • močopudný prostředek
 • vypuzuje ledvinové a močové kaménky


Čekanka, kořen, květ
Čekanka, kořen, květ

Melta je směs cukrové řepy, obilek žita a ječmene a kořene čekanky.

Cikorka

pražený sušený kořen čekanky se používal jako bezkofeinová náhražka kávy - příprava: nápoj se připravuje vsypáním čerstvé směsi do vroucí vody a ihned poté se nádoba odstaví, vařit se dál nesmí kvůli ztrátě chuti i vůně. Po 3 minutách se přecedí.

Cikorka, náhrada kávy bez kofeinu
Cikorka, náhrada kávy bez kofeinu

Čekanka listová

dvouletá zelenina,  pěstuje se pro tzv. čekankové puky, (toho, aby čekanka měla puky, docílíme tzv. rychlením, kde, podobně jako třeba ještě u chřestu, zahrnujeme předpěstované kořeny čekanky bez listů vrstvičkou půdy a necháme je takto ve tmě růst po dobu 5-8 týdnů. Nové listy, které vyrostou ve tmě, jsou bílé a nepřevažuje u nich hořká chuť, jak je tomu u listů, které vyrůstají běžným způsobem) které jsou vhodné do salátů, je zdrojem vlákniny, železa, hořčíku, vápníku, ze stopových prvků zinek či měď, vitamin C a B1, B2 či PP, provitamin A, obsahuje také hořčiny.

čekankové puky
čekankové puky

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Rafinovaný cukor je obyčajná forma pridaného cukru, ktoré je potrebné sa vyhnúť. Každý orgán v tele od hlavy až k päte je ovplyvnený cukrom. To môže viesť k cukrovke, zubnému kazu, obezite, srdcovým ochorením, niektorým typom rakoviny, a dokonca aj k zlým kognitívnym funkciám. Rafinovaný cukor sa dá ľahko nahradiť prírodnými sladidlami, ktorá...

V dnešní době se bohužel někteří lidé zabývají i tím, proč mu padají vlasy a jak je možné, že začaly tak řídnout? Ale málo kdo z nás asi ví, že i v potravinách existují vitamíny pro růst vlasů a jejich podporu. Dle dostupných studií, je totiž špatná výživa a málo potřebných vitamínů jedním z faktorů, proč nám vlasy začnou padat a řídnout....

Skončil rok 2016 a můžeme shrnout co se stalo v oblasti zdravé výživy. Nejvíc IN v roce 2016 byla tzv. RAW strava a smoothie (nevýhodou těchto potravin je, že obsahují parazity a baktérie a jsou tzv. chladivé potraviny, které nejsou úplně vhodné v zimním období) a obchody nebo restaurece tento trend propagující. Z hlediska superpotravin se...

superpotraviny mohu stát pár korun a navíc si můžete skvěle pochutnat a přitom vás bude hřát dobrý pocit, že prospíváte svému zdraví a štíhlé línii.

Když se zánět stává chronickým, je to pro náš poplašný zvon, abychom jej rychle odstranily pryč z těla. A pokud na tyto signály nebudeme reagovat, může to vést k chronickým onemocněním.
Smoothies je nejjednodušší způsob, jak propašovat více protizánětlivých potravin do jídelníčku, pokud obsahují ty správné superfoods. Zde je 10 chutných tipů, které...

Abnormálne tuhá stolica je častým problémom, o ktorom sa ale moc nehovorí. Vyriešiť situáciu bez liekov a diskrétne je väčšinou možné - pomôcť môže potrebné starostlivý výber účinných potravín. Prezradíme, ktoré produkty zmierňujúci zápchu patrí do elitnej dvanástky.
Príčin zápchy môže byť mnoho. Od ochorenia tráviaceho traktu až po vedľajšie účinky...