30 bylin které můžete použít při nachlazení a chřipce

26.12.2016

Mezi příznaky chřipky patří kašel, rýma s pocitem ucpaného nosu a kýcháním, bolest hlavy, nechutenství, únava.

Chřipka má rychlý nástup, horečka kolem 38-40 stupňů Celsia, v úvodní fázi zimnice a třesavka, celková schvácenost, intenzivní bolest hlavy, svalů a kloubů, pocit únavy, nechutenství, pocity na zvracení. Současně se objevuje suchý a dráždivý kašel.

Místo léků a prášků můžete použít tyto byliny, které mohou utišit bolest v krku a budete se cítit lépe.

Kozinec (Astragalus membranaceus)

Kořen této trvalky je vhodný pro imunitní systém. Žlutý kořen obsahuje sloučeniny, které stimulují imunitní systém, podporuje tvorbu protilátek, zvýšuje produkce T-buněk a zvýšuje množství bílých krvinek, které bojují s infekcí. Kořen můžete nakrájet a přidat do polévek a dušených pokrmů při vaření.
Kontraindikace: neužívejte kozinec, pokud jste těhotná nebo kojící.

Bazalka (Ocimum basilicum)

Je pravda, že bazalka se sklízí v létě, ale to neznamená, že ji nemůžete skladovat po celý rok. Chcete-li vychutnat tuto bylinu i zimě, nakrájejte čerstvě sklizené listy bazalky a zamrazte v mrazničce. Bazalka pomáhá snižovat horečku a zmírňuje příznaky nachlazení, kašle a chřipky.

Černý pepř (Piper nigrum)

Toto koření má své místo na každém stole kuchyňském stole společně se solí. V Číně je koření populární při zmírnění hlenů . Nejlepší je přidat pepř v chladném počasí do masového a kostního vývaru, který vám dodá energii.

Černý pepř
Černý pepř

Máta (Nepeta cataria)

Tato bylina stimuluje pocení a používá se k léčbě horečky. Bazalku můžeme přidat do salátu nebo čaje. .
Důležitá poznámka: Neužívejte mátu, pokud jste těhotná.

Skořice (Cinnamomum verum)

Skořice se používá k prohřátí a pročištění sliznic při nachlazení. Skořice společně s kurkumou a zázvorem patří mezi základní koření proti zánětům.
Důležitá poznámka: neberte skořici jako lék, pokud jste těhotná.
Kontraindikace: léky na ředění krve, léky na inzulín a hypertenzi

Prvosenka - petrklíč (Primula veris)

Může být těžké si představit, když jste uvězněni v posteli s rýmou, že kořen této pěkně žluté květiny vám může pomoci. Kořen prvosenky obsahuje triterpenoidní saponiny, které mají silné expektorační vlastnosti. Použijte odvar kořene, aby se uvolnily hleny a tlak v hrudi. Dejte kořeny a vodu (1 šálek vody na každý 1 unci root) do hrnce a přivedte k varu. Potom snižte teplotu a duste cca 20 minut.
Důležitá poznámka: Neužívejte petrklíč v těhotenství a pokud používáte warfarin.

Echinacea (Echinacea purpurea)

Žádný seznam léčivých bylin by nebyl úplny bez echinacei. Tato bylina je nejúčinnější,pokud se užívá v počáteční fázi infekce. Nejlépe jako čaj, kořen vložíme do vody a necháme 10 min. ve varu.
Důležitá poznámka: Buďte opatrní, pokud máte alergii na echinaceu a další z této čeledi.

Česnek (Allium sativum)

Lidé používali česnek pro zdraví a léčení již před jíce jak 5000 lety.. S antivirotickými, protizánětlivými a protiplísňovými účinky je česnek králem mezi bylinami česnek a může zabránit nachlazení.

Bezinky, bezinkový květ (Sambucus canadensis)

Bezinky jsou nazývány lékárničkou lidu. Studie prokázaly, že sirup a textrakty z černého bezu mohou snížit příznaky chřipky.Vhodný je zejménai čaj z květů.

Eukalyptus (Eucalyptus globulus)

Na seznamu je potřeba vyzvednout také eukalyptus. Tato rostlina je často účinná zejména pro snadné dýchání. Vdechování výparů z několika kapek eukalyptového éterického oleje ve vroucí vodě pomáhá při uvolnění dutin a infekci průdušek.

Zázvor (Zingiber officinale)

Zázvor je vhodný pro pocení, nebo se používá jako sloučenina, která vyvolává pocení. Je to způsob pro efektivní odstranění horečky a zmírňuje další symptomy nachlazení nebo chřipky. Návod pro zázvorový čaj : nalijte šálek vroucí vody přes půl lžičky práškového zázvoru nebo strouhaného zázvoru a nechejte po dobu 10 minut působit. Potom čaj slijte a odstraňte prach. Čaj můžete použít i jako kloktadlo při bolestech v krku.
Důležitá poznámka: I když je zázvor bezpečné kuchyňské koření, neberte zázvor jako lék, pokud jste těhotná nebo máte žlučové kameny.

  • působí proti zánětům, přírodní antibiotikum

Jablečník obecný

Zapomeňte na kupovaný sirup proti kašli a vytvořte svůj vlastní.: Vařte 30g čerstvého nebo sušeného jablečníku a ponechte po dobu 10 minut. Zceďte a přidejte 2 krát tolik medu a dobře promíchejte (používejte pouze přírodní med od soukromých pestitelů, kteří nepoužívají na dokrmování včel cukr). Sirup je možné skladovat v uzavřené láhvi v lednici po dobu až dvou měsíců. Doporučená dávka je 1 čajová lžička až čtyřikrát denně, aby se uklidnila kašel.
Důležitá poznámka: neužívejte jablečník, pokud jste těhotná nebo kojící.

Křen (Armoracia rusticana)

Není to jen pikantní kořen bohatý na vitamín C. Křen usnadňuje odkašlávání, léčí záněty dýchacích cest a má mírný močopudný, povzbuzuje chuť k jídlu a celkově i činnost trávícího systému. Křen lze při léčbě kombinovat s medem a česnekem. Křen je vhodný doplněk masu, ovaru nebo šunce.
Důležitá poznámka: neužívejte křen ve velkých množstvích, pokud jste těhotná, kojící nebo trpíte gastrointestinálními nebo ledvinovými onemocněními.

Křen
Křen

Yzop (yzop lékařský)

Bylinkáři používají yzop ke zmírnění příznaků nachlazení a dalších respiračních infekcí. Tyto chlupaté šedé listy chutnají jako mix šalvěje a máty a mohou být použity k ochucování polévek a masných pokrmů. Yzop je antibakteriální čisticí prostředek, mírní trávící obtíže, je vysoce účinný proti zánětům a proti nadýmání.
Důležitá poznámka: neužívejte yzop, pokud jste těhotná.

Meduňka (Melissa officinalis)

Z meduňky se dělá výborný čaj  s citrusovou vůní a obsahem vitamínu C, zalijeme 5 až 6 čerstvých listů nebo 1 čajovou lžičku sušených listů vroucí vodou, necháme působit 5 minut a přecedíme. Tento čaj vám pomůže relaxovat a zmírnit podráždění žaludku a má protivirové účinky a snižuje stres.
Důležitá poznámka: poraďte se s lékařem nebo bylinkářem, pokud máte onemocnění štítné žlázy.


Citronová tráva (voňatka citronová)

Můžete použít listy citronové trávy společně se zázvorem. Užívaný horký čaj z listů slouží k léčbě horečky, chřipky, kašle a nachlazení. Zalijte horkou vodou 5 až 6 čerstvých listů nebo 1 čajovou lžičku sušených listů. Čaj z listů citronové trávy také usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játra, močový měchýř a ledviny. Dalším způsobem, jak můžete používat tuto uklidňující bylinu je vanová koupel.

Kořen z lékořice (Glycyrr hiza glabra)

Tato bylina funguje si na uklidnění a můžete ji použít na vytvoření vlastního bylinného sirupu proti kašli. Jeho uklidňující účinky na sliznice jsou používané při léčbě bolesti v krku a při kašli. Čaj z lékořice připravíte tak, že 1 lžičku kořene (sušené plátky a) dáte 1 šálku horké vody a necháte působit po dobu 10 minut. Vhodné je užívat dva až tři šálky denně po dobu až sedmi dnů.
Poznámka: neužívejte lékořici pokud jste těhotná, máte srdeční choroby, onemocnění jater, nebo hypertenzi.

Majoránka (Origanum Majorana)

Dýchejte snadněji s majoránkou a jako bonus získáte jednu z nejlepších rostlin pro včely. Když vdechujete páry majoránky může vám to pomoci odblokovat dutiny a zmírnit zánět hrtanu. Můžete přidat éterický olej z majoránky do koupele pro relaxaci a zmírnění nachlazení a příznaků chřipky. Majoránka také povzbuzuje chuť k jídlu a působí proti nadýmání, uvolňuje křeče a posiluje nervový systém.

Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Čaj z kořene proskurníku pomáhá uklidnit bolesti v krku způsobené zánětem sliznice a může zkrátit délku a intenzitu kašle. Povařte 1 šálek vody s 30g kořene po dobu 20 minut.
Důležitá poznámka: proskurník lékařský může opozdit absorpci jiných mediací.

Divizna (Verbascum thapsus)

Tato rostlina je tradiční léčbou respiračních problémů a jedním z přirozených způsobů, jak léčit ušní infekce. Moderní lékaři doporučit diviznový čaj nebo odvar při respiračních potížích a při bolestech v krku. Nalijte 1 šálek vroucí vody na 1 až 2 čajové lžičky čerstvých listů a nechte působit po dobu 10 minut. Ten doporučuje přefiltrovat přes kávový filtr aby se odfiltrovali všechny dráždivé chloupky.

Oregano (Origanum vulgare)

Dobromysl obecná není žádná cizinka v našich kuchyních. Oregano je skvělý lék na kašel a to buď, jako čaj nebo ve formě vdechování páry. Dokonce se používá jako protizánětlivá bylina pro zdraví prostaty. Dobromysl má aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči.

Červený jetel (Trifolium pratense)

Tyto pěkně růžové květy rostou v celé Severní Americe. Bylina se tradičně používá pro léčbu kašle, zánětu a průdušek. Jetel se používá na léčbu různých lidských chorob, včetně poruch lymfatického systému a různých druhů rakoviny Je vhodné pít tuto bylinu jako uklidňující čaj, kdy máčíme sušené červené květiny v horké vodě po dobu 10 minut.

Heřmánek (Chamaemelum nobile)

Máte kašel i v noci? Neexistuje nic lepšího jako šálek heřmánkového čaje, který vás uklidní. Pokud si vezmete teplý heřmánkový čaj před spaním, je velmi účinný při léčbě nespavosti a zánětech ústní dutiny. Pomáhá léčit žaludeční vředy, bronchiální astma, žaludeční a střevní potíže.
Důležitá poznámka: buďte opatrní, pokud máte alergii na heřmánek

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Pokud jste ještě nikdy nezkoušeli esenciální olej pro uzdravení, tak zkuste rozmarýnový. Dýchání rozmarýnu s párou dává velkou úlevu pro nosní dutiny a tlak v hrudi. Navíc úžasně voní. Mezi výhody konzumace rozmarýnu (rostlina) patří lepší trávení, podporuje vylučování žluči a moči, působí proti nadýmání, vhodný při nízkém krevním tlaku.

Rozmarýn
Rozmarýn

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Tato bylina je vhodná proti bolesti v krku a kašli. Bylinkářii doporučují pít čaj ze šalvěje nebo ho používat jako kloktadlo. Připravte si 1 šálek horké vody a 1 čajovou lžičku sušené šalvěje nebo 2 čajové lžičky čerstvých listů, luhujte 10 minut. Šalvěj má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, zabraňuje průjmům a také omezuje pocení, zejména je-li nervového původu. Čerstvé listy šalvěje jsou taky výborné k vepřovému a telecímu masu, do omáček a dochucení sýrů.
Důležitá poznámka: není vhodné pro těhotné nebo kojící.

Jilm (Ulmus rubra)

Jilm je vhodný pro jemný kašel a bolest v krku. Čaj připravíme jako odvar z kůry, nalijeme 1 šálek vroucí vody do 1 až 2 čajových lžiček práškové kůry, užívejte 2 až 3 krát denně. Doporučujeme doslazení medem, melasou, nebo můžete přidat skořici a zázvor k ochucení. Používá se i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a hrtanu.
Důležitá poznámka: Jilm plavý může zpozdit absorpci jiných léků.

Máta peprná (Mentha spicata)

Existuje spousta odrůd máty , ale jen jedna je ideální při nachlazení. V aromaterapii, že se používá k léčbě únavy, stejně jako dýchacích obtíží - nachlazení, kašel, bronchitida atd. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.

Jilm (Ulmus rubra)

Jilm je vhodný pro jemný kašel a bolest v krku. Čaj připravíme jako odvar z kůry, nalijeme 1 šálek vroucí vody do 1 až 2 čajových lžiček práškové kůry, užívejte 2 až 3 krát denně. Doporučujeme doslazení medem, melasou, nebo můžete přidat skořici a zázvor k ochucení. Používá se i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a hrtanu.
Důležitá poznámka: Jilm plavý může zpozdit absorpci jiných léků.

Máta peprná (Mentha spicata)

Existuje spousta odrůd máty , ale jen jedna je ideální při nachlazení. V aromaterapii, že se používá k léčbě únavy, stejně jako dýchacích obtíží - nachlazení, kašel, bronchitida atd. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.

Tymián (Thymus vulgaris)

Čaj zTymiánu zmírňuje kašel a křeče v průduškách, při zácpě a uvolňuje hleny při nachlazení. Tymián je také bohatý na antioxidanty, které bojují s chorobami . Tymián pomáhá také při nachlazení, kašli, bolestech krku a infekcích v ústech
Důležitá poznámka: není vhodné pro těhotné nebo kojící.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Vše, co potřebujete, je šálek čaje z kořene kozlíku lékařského. Používá se jako mírné sedativum od dob Římanů. Tento přírodní prostředek podporuje spánek a nemá žádné známé vedlejší účinky. Působí také proti nadýmání a stresu
Důležitá poznámka: neužívejte kozlík lékařský, pokud jste těhotná.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

řebříček má vysoký obsah flavonoidů a má protizánětlivé a protikřečové účinkyi, které mohou pomoci při problémech s kašlem. Čaj se používá při nachlazení a chřipce, Řebříček působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.
Důležitá poznámka: neužívejte v těhotenství a buďte opatrní, pokud máte alergii na řebříček.

Včelí med, nejlépe medovicový od včelaře

Olej z černého kmínu

  • antioxidant
  • pomáha při detoxikacii
  • při chřipce a nachlazení
  • více

Nejnovější články o superpotravinách a zdraví

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Přečtěte si jako první, co je nového

Sem patří váš dlouhý nadpis

Sem vložte podnadpis

Jméno Příjmení

Manažer / Společnost

„Voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni.

Jméno Příjmení

Manažer / Společnost

„Commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui.