7 mýtů o mozku a Omega mastných kyselinách.

18.12.2016

Pokud jde o zdraví mozku mohou se některé živiny srovnávat s mastnými kyselinami . Je to proto, že mozek obsahuje ze šedesáti procent tuk a potřebuje zdravé tuky pro mozkové buňky. Omega 3 (zdrojem, mandle, vlašské ořechy, rybí maso a mořské plody) a omega 6 (zdrojem rostlinné oleje - lněný, olivový, řepkový) se získávají z potraviny, tělo si je neumí samo vyrobit.

Článek: 21 potravin a superpotravin, které vyživí váš mozek

Abychom vám pomohli rozluštit pravdu od mýtů, zde je 7 nejčastějších mýtú o Omega mastných kyselinách:

Mýtus 1: Všechny Omega mastné kyseliny jsou si rovny.

Skutečnost: je velký rozdíl mezi jednotlivými typy omega kyselinami. Omega 3 mastné kyseliny (alfa-linolová kyselina - ALA, nejdůležitější je EPA a DHA) jsou protizánětlivé, mají klíčový význam pro správnou činnost mozku a působí proti onemocnění srdce, zatímco omega 6 (linolová mastná kyselina - LA) jsou prozánětlivé. Poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin je v naší stravě přibližně 20 - 40 :1, optimální poměr je asi 2 :1.

Mýtus 2: Měli by jste měli jíst co nejvíce omega mastných kyselin.

Skutečnost: Vzhledem k tomu, že většina lidí už konzumuje nadměrné množství omega 6, tak by měli naopak snížit příjem Omega 6 a zvýšit příjem pouze omega 3 ,omega 7 a omega 9. Většina odborníků na výživu naznačuje, že jíme v naší stravě asi 30-40 krát více omega 6 než Omega 3. Omega 3 mastné kyseliny, kterých potřebujeme více, najdeme např. v tučných rybách, mandlích, vlašských ořeších, v lněném semínku a konopném semínku, omega 7 jsou v rakytníku řešetlákovém (bobule i olej) a omega 9 jsou v olivách a olivovém oleji.

Mýtus 3: řepkové, kukuřičné a slunečnicové oleje jsou dobrým zdrojem omega 3.

Skutečnost: Tyto oleje mají nejvyšší obsah omega 6 a těch máte s největší pravděpodobností v těle příliš mnoho. Dokonce i když si nejste vědomi, že jíte tyto oleje, realita je taková, že se nacházejí ve většině pečiva, zpracovávaných potravinách a polotovarech.


Mýtus 4: Kukuřičné a řepkové oleje jsou zdravé.

Skutečnost: Plodiny, ze kterých se tyto oleje získávají jsou většinou těžce geneticky modifikované a pěstované na polích s použitím pesticitů a dalších umělých hnojiv. Takže nebude žádným překvapením, že nemají zádnou výživnou hodnotu a mohou způsobit i zdravotní problémy. Řepkový olej je vhodný na smažení pro vysoký kouřový bod.

Mýtus 5: Ryba je jediným dobrým zdrojem omega 3 mastných kyselin.

Skutečnost: Existuje mnoho vynikajících zdrojů omega-3 mastných kyselin na rostlinné bázi: konopná semínka a konopný olej, Sacha inchi, lněná semínka i olej a vlašské ořechy. U mořských ryb se často stává, hlavně v umělých velkochovech, že maso obsahuje antibiotika, hormóny a další zdravý škodlivé látky.

Ořechy a semínka
Ořechy a semínka

Mýtus 6: Všechny ryby s obsahem omega 3 mastných kyselin jsou vhodné pro lidskou spotřebu.

Skutečnost: I když existuje mnoho druhů ryb, které obsahují vysoké množství omega 3 (makrela, sardinky, tuňák křídlatý, losos, pstruh říční. Sleď, makrela, tuňák, a uměle chovaný losos mají často vysoký obsah znečišťujících látek, jako je rtuť. Proto je vhodné se jim vyhnout.

Mořské plody
Mořské plody

Mýtus 7: Všechny balené potraviny, které obsahují omega 3 mastné kyseliny jsou zdravé.

Skutečnost: Většina společností používá doplněk Omega-3, aby se jinak nezdravé potraviny zdály zdravější. Stalo se běžnou praxí, že výrobci potravin přidávají Omega-3 mastné kyseliny do svých výrobků. Mnoho jogurtových výrobků obsahuje Omega-3, ale obvykle obsahují velmi malé množství omega 3 známé jako DHA ( cca 30mg). Pro porovnání, jeden z nejvyšších zdrojů omega-3, 200g porce lososa obsahuje více než 100 krát více DHA než je v těchto produktech.