Imunitní systém

Střeva a mikrobiom (druhý mozek, který obsahuje až 500 krát více genů než lidská DNA) jsou klíčovými orgány imunity: Ovlivňují tvorbu bílých krvinek a budují obranyschopnost. Lidská imunita je komplexní systém, její činnost neřídí jeden konkrétní orgán, ale naopak spolupráce řady center různě roztroušených v organismu (imunitní centra těla: sliznice, a střeva s mikrobiomem, kostní dřeň, slezina, brzlík, lymfatické uzliny atd.) Slizniční systém zažívacího traktu představuje asi 400 m2 mimořádně složitého ekosystému (sto bilionů mikroorganismů s více než dvěma tisíci druhů a dvanácti různým kmenům).

  • přítomnost střevní mikroflóry výrazně ovlivňuje vývoj bílých krvinek a jejich počet usazený v kostní dřeni a ve slezině  (studie Caltech 2014)
  • osa MTM (mozek, trávící trakt a mikrobiom), zdraví střev ovlivňuje mysl, pocity a náladu (strach, bolest, rozpaky a další nepříjemné myšlenky mohou způsobit žaludeční problémy, jako je nevolnost, zácpa a průjem)
  • na podporu imunity jezte více vitaminu B, zvýšíte tím hladinu nikotinamidadenindinukleotidu a vitamin D (doporučuje Davida Sinclaira, Harvardský genetik, expert na dlouhověkost a také MVDr. Josef Staněk)
  • více
  • článek: Jak posílit imunitní systém?
  • bylinky působící proti virům

Mikrobiom

  •  Z buněk a bílkovin plodové vody se ve střevě tvoří mekonium (plodová stolice) neboli smolka 
  • Rozdíl v mikrobiomu novorozence porozeného přirozeným porodem a císařským řezem je dán tím, že mikroby se dostávají do střeva novorozence až během porodu z porodních cest matky, k čemuž pochopitelně nedochází u novorozence porozeného císařským řezem. U dětí, které přišly na svět císařským řezem, se zvyšuje riziko některých poruch či onemocnění.
  • Nezralá imunita novorozenců se totiž potřebuje naučit adekvátně reagovat na bakterie a další organismy a právě střevní bakterie jí to umožní. Adekvátní reakcí je pak myšlena schopnost imunity nereagovat v extrémních mezích, tedy ani nedostatečně, ani přehnaně. 
  • Střevní mikrobiom je totiž schopen přes dráhy neuronů a s využitím buněk zvaných cytokiny ovlivňovat chemické reakce v mozku (střeva + mikrobiom ovlivňují i naši psychiku), střevní bakterie ovlivňují mozkovou chemii, náladu a chování stimulací uvolňování neurotransmiterů (serotonin vám pomůže cítit se šťastně. GABA kyselina gama-aminomáselná pomáhá ovládat strach a úzkost)
  • aby však vaše střevo a mozek mohly účinně komunikovat, potřebujete správnou rovnováhu střevních bakterií, když převažují špatné bakterie (někdy nazývané bakteriální přerůstání) - stanete se více náchylní k cukrovce, obezitě, nutkavým chutím, alergiím, některým druhům rakoviny, Alzheimerově chorobě a dalším, aby převládaly ty správné bakterie, vyžaduje to zdravou stravu, cvičení, nekouření, zvládání stresu, dobrý spánek a správné živiny
  • výživa chudá na živiny, antibiotika, stres, nedostatek spánku, kouření cigaret a další negativní podmínky mohou snížit kvalitu a rozmanitost vašich bakterií 

  • více

Některé chronické nemoci mají původ ve střevech

Vědci už poměrně spolehlivě prokázali spojitosti mezi některými bakteriemi či jejich produkty a nemocemi jako diabetes či chronické střevní záněty, mezi něž patří Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. 

  • Nerovnováha střevní mikroflóry je dávána též do spojitosti s takzvaným syndromem zvýšené propustnosti střev, který je spouštěčem chronického zánětu například alergie, celiakii, roztroušenou sklerózu, artritidu, atopický ekzém, Parkinsonovu chorobu - i onemocnění psychických, jako je autismus či deprese.

Potraviny, které podporují mikrobiom

  • Strava bohatá na dietární vlákninu a probiotika, která střevní bakterie vyživují, napomáhají jejich množení a pomáhají udržovat onu křehkou rovnováhu střevní mikroflóry.
  • Selen má na imunitní systém stimulační účinek, posiluje totiž tvorbu aktivovaných T-lymfocytů. Uplatňuje se také v ochraně před oxidativním stresem, který je zapříčiněný volnými radikály a projevuje se zejména vyčerpáním a chronickou únavou. 
  • Zinek je silným antioxidantem, podporuje řadu biologických funkcí a podporuje imunitu.
  • Jak doplnit selen a zinek?


Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. Jestliže ale imunitní systém nefunguje správně, způsobuje problémy. Třeba alergie (přehnaná reakce na antigen, na který většina lidí nereaguje vůbec). Chyby imunitního systému (zánět...

Podle doporučovaných pravidel bychom měli pít 8 sklenic vody (H2O) denně (někteří odborníci doporučují ještě více), někdy se to pro nás může zdát nesplnitelné. Dobrou zprávou je, že až 20% denního příjmu vody můžeme získat z ovoce a zeleniny. Dostatek vody je důležitý zejména v létě...Níže uvádíme několik doporučení na potraviny, které v sobě...