Hloh obecný

Hloh obecný (hloh dvousemenný) je keřovitý ostnatý strom dorůstající výšky cca až 9 m. Plodem jsou jasně červené bobulovité hlošinky, které obsahují vitamíny skupiny B, E a C. Pro léčebné účely se používají květy (sbíráme při rozkvětu), mladé listy i červené malvice. Hloh je tzv. srdeční herbální medicína (chrání před srdečními chorobami). Šlechtěné odrůdy hlohu nemají téměř žádné léčebné účinky, používáme suroviny pouze z divoce rostoucích keřů v přírodě.

Hloh a jeho účinky na zdraví:

  • zde uvedené informace s výrobkem nesouvisí a mají pouze informativní charakter (chcete-li)
  • zdroj flavonoidů (protioxidanty)
  • harmonizuje a prospívá činnosti srdce a na podporu krevního oběhu
  • podporuje pružnost vejčité tepny v okolí srdce
  • podporuje schopnost snižovat krevní tlak
  • může být prospěšný při angíně pectoris
  • zmírňuje dušnost a zlepšuje fyzickou výkonnost
  • může pomáhat blokovat enzymy oslabující srdeční sval a tím posiluje výkonnost srdce jako pumpy
  • může působit proti tvorbě tukových plátů ve věnčitých srdečních tepnách
  • může prospívat proti nespavosti a bolestech hlavy
  • podporuje trávení
  • prospívá při zánětech svalů
  • prospívá při potížích pohybového aparátu
  • prospívá při únavě a nedostatku energie
  • V současné fytoterapii se používají plody hlohu zejména jako přírodní léčivo pro lidi dříve narozené, především na zlepšení činnosti srdce a krevního oběhu. Účinné látky v hložinkách rozšiřují tepny a cévy, zlepšují prokrvení celého těla, pomáhají při různých otocích, stresu, nespavosti, vysokém i nízkém tlaku, arytmiích a závratích. Doporučuji hloh především jako prevenci ischemické choroby srdeční (anginy pectoris) a infarktu. Rád bych upozornil, že jako léčivá rostlina se využívají jen plody divoce rostoucích, bíle kvetoucích keřů," uvádí bylinkář Martin Kolár.
  • více

Hloh obecný, schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • Normální funkce nervové a oběhové soustavy
  • Relaxační účinek - napomáhá usínání

Použití:

Skladování:

Kontraindikace: použití plodů konzultujte se svým lékařem.

Sběr: plody je potřeba sbírat, než se začnou scvrkávat a ještě před příchodem prvních mrazů, aby nedošlo k jejich znehodnocení a neztratily léčivé účinky. Plody je potřeba sbírat, než se začnou scvrkávat a ještě před příchodem prvních mrazů, aby nedošlo k jejich znehodnocení a neztratily léčivé účinky.

Barva květů: bílá

Stanoviště:

Lidové názvy:

Signatura:

Jak připravit čaj ze sušených hlošinek nebo květu?

Jedna čajová lžička květů hlohu se přelije šálkem vařící vody a nechá se 5 minut přikryté stát. Přecedí a pije se vždy jeden šálek před jídlem a před spaním. Můžeme též přelít několik plodů hlohu 1 litrem vařící vody a nechat je na noc v termosce. Následující den pijeme 3 × denně před jídlem. Dosladíme přírodním sladidlem.

Jednu lžičku sušených mletých plodů hlohu zalijte vroucí vodou a louhujte 9-11 minut. Pak čaj scedíme a teplý pijeme podle potřeby 1-3 krát denně. Dosladit můžeme medem se skořicí nebo jiným přírodním sladidlem. Nepřekračujte maximální dávku třikrát za den. Čaj pijte vždy teplý a čerstvý.

Jak vyrobit tinkturu z hlohu?

Čerstvé květy a mladé listy nadrobno nakrájíme, vložíme do vhodné láhve s dobrým uzávěrem a zalijeme čistým lihem nebo kvalitní vodkou tak, aby vše bylo zalito. Louhujeme cca 14 dní na tmavém místě, občas obsah dobře protřeseme. Tinkturu užíváme třikrát denně v množství 20-25 kapek v polovině sklenky vody. Používáme ji dlouhodobě, ale dávkování nepřekračujeme.

Hložinková marmeláda

Ingredience

  • 1 kg hložinek
  • 500 g cukru
  • 500 ml vody

Příprava

Hložinky pomačkáme, přidáme cukr a vodu a vše při mírné teplotě zhruba 20 minut za stálého míchání vaříme do změknutí. Vzniklou hmotu přecedíme přes síto, podle chuti ještě dosladíme a při mírné teplotě necháme probublávat do požadované rosolovité konzistence. Plníme do sterilních nahřátých sklenic, zavíčkujeme a sterilujeme10 minut při teplotě 90 °C.

Med s hlohovým džemem

Ingredience

  • 1 kg hložinek
  • šťáva z 1 až 2 citronů podle chuti
  • 500 g medu
  • 500 ml vody

Příprava

Hložinky zalijeme vodou a vaříme asi půl hodinky při mírné teplotě doměkka. Pak hložinky rozšťoucháme a propasírujeme přes síto, přidáme med a citronovou šťávu. Promícháme, pomalu necháme probublávat, dokud hmota nemá správnou konzistenci. Ještě horký medodžem naplníme do čistých skleniček, uzavřeme a necháme vychladnout víčkem dolů.

Čaj se sušených hložinek

Ingredience

  • 1 lžíce sušených hložinek
  • 300 ml vroucí vody

Připrava

Hloh přelijeme vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Pak scedíme.

Užívání

Při nespavosti a vyčerpání pijeme toto množství čaje dvakrát denně po jídle.

Čaj z čerstvých plodů

Ingredience

  • 2 lžíce čerstvých hložinek
  • 500 ml vody

Příprava

Hložinky zalijeme studenou vodou, necháme asi čtvrt hodinky odstát a pak pomalu přivedeme k varu. Povaříme 10 minut. Po částečném vychladnutí scedíme.

Užívání

Pro podporu srdeční činnosti, krevního oběhu a nervového systému popíjíme čaj ve dvou dávkách každý den po dobu 4 až 6 týdnů. Kúru můžeme dvakrát ročně zopakovat. Je potřeba počítat s tím, že působí pomalu. Je tedy důležité popíjet čaj pravidelně a dlouhodobě, buď jako prevenci, nebo hned při prvních problémech.

https://living.iprima.cz/nasbirejte-si-hlozinky-cervene-plody-hlohu-leci-srdce-a-stres-412610?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. Jestliže ale imunitní systém nefunguje správně, způsobuje problémy. Třeba alergie (přehnaná reakce na antigen, na který většina lidí nereaguje vůbec). Chyby imunitního systému (zánět...

Podle doporučovaných pravidel bychom měli pít 8 sklenic vody (H2O) denně (někteří odborníci doporučují ještě více), někdy se to pro nás může zdát nesplnitelné. Dobrou zprávou je, že až 20% denního příjmu vody můžeme získat z ovoce a zeleniny. Dostatek vody je důležitý zejména v létě...Níže uvádíme několik doporučení na potraviny, které v sobě...

Na podpoře imunitního systému je potřeba pracovat celý rok, nejen na podzim a v zimě. Běžným příjmem vitamínu C (Kyselina L-askorbová) z potravy má organismu někdy omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu. V době chřipek je nutností denní příjem vitaminu C cca 2-3 gramy, jinak stačí cca 0,3 - 1 gram. Vitamin C je citlivý na...

Superpotraviny jsou plné protioxidantů, ale i oxidační stres, který je způsoben znečištěným prostředím, slunečním zářením, stresem, nesprávným životním stylem, kouřením, konzumací alkoholu, nevhodnou stravou, vysokou spotřebou léčiv, záněty, bakteriální, houbovou i virovou infekcí, nedostatek aktivního pohybu, nebo naopak namáhavou pohybovou...