Medvědí česnek

Medvědí česnek (Allium ursinum, lesní česnek) je jedna z prvních rostlin, které na jaře raší, a je doslova nabitý vitaminy a energií.

  • více o účincích medvědího česneku
  • česnek podivný (Allium paradoxum), má tenčí úzké listy (jako bledule) a má také aromatickou česnekovou vůni (při rozemnutí lístků mezi prsty) 
  • česnek viničný s česnekovou vůní, příbuzný medvědího česneku, ale podobný pažitce, roste už v únoru
  • česnek, přírodní antibiotikum, zvyšuje obranyschopnost, dokáže podpořit dýchací cesty a zlepšit vykašlávání 

Medvědí česnek a jeho účinky:

  • Pročišťuje krev - Má diuretické účinky, pomáhá tedy tělo odvodnit, a tím přispívá k pro čištění krve a ledvin.
  • Působí jako antibiotikum - Nejen díky alicinu, což je silice, která stojí za jeho vůní, má medvědí česnek silné antibakteriální účinky. Působí také protizánětlivě a protiplísňově.
  • S céčkem posiluje imunitu - 100 g natě obsahuje 150 mg vitaminu C.
  • Snižuje krevní tlak - Konzumace medvědího česneku výrazně zlepšuje krevní obraz, doporučuje se proto proti vysokému tlaku i jako prevence kornatění tepen.
  • Pomáhá trávení - Silice a glykosidy regulují činnost žaludku a trávení, proto působí jako spása pro tlusté střevo.
  • Podporuje krvetvorbu - Obsahuje úctyhodné množství železa.
  • Proti křečovým žílám - Kombinace cenných látek v bylince je také vysoce účinná při léčbě křečových žil.

Sběr:  listy od konce března do poloviny května, na vlhkých stinných místech (sázkou na jistotu jsou kyselé půdy v lužních lesích, listnatých lesích, kolem říček nebo potůčků)

Medvědí česnek je nejlepší čerstvý, sušením ztrácí na chuti, vůni i vitaminech, jestli jste si ho ale přinesli nůši a nechcete se jej vzdát, nasekejte listy do mrazáku podobně jako petrželku. Pár dní vydrží i ve skleničce s vodou nebo v lednici, zabalený do vlhké utěrky v ledničce

Použití: je přidat do všeho, kam měl přijít česnek či pažitka, připravit z nich pesto či salát, posypat chleba s máslem i vařené brambory nebo listy jednoduše spařte a podávejte jako listový špenát místo toho klasického ochuceného česnekem. S kapkou másla a špetkou soli bude chutnat báječně.

Polévka z medvědího česneku s pošírovaným vejcem

Šalotku si osmahneme na másle, přidáme na kostičky nakrájené brambory a podlijeme vínem. Necháme přejít varem, přidáme vývar a vaříme do změknutí brambor. Přidáme smetanu a najemno nasekané listy medvědího česneku, krátce povaříme a rozmixujeme kuchyňským mixérem (v případě potřeby pasírujeme přes jemný cedník). Před podáváním našleháme do pěny, podáváme s dlouze pošírovaným vejcem. Dlouze pošírované vejce "vaříme" nejlépe v parní troubě při 63 stupních cca 90 minut. Výsledek je někde na půli cesty mezi tekutým a vařeným vajíčkem, vejce drží tvar, ale není ztuhlé.

Budete potřebovat:
* 200 g medvědího česneku
* 100 ml smetany
* 500 ml kuřecího vývaru
* 50 g brambor
* 50 g šalotky
* 50 g suchého bílého vína
* 4 vejce
* máslo
* sůl, pepř z mlýnku

Bylinkový herbář 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.