Exotické a tropické plody

Kumquat

kumquat, oranžové tropické citusové ovoce, podlouhlý pomeranč velikosti křepelčího vejce ) původem z Číny. Jí se společně s kůrou. Čím zralejší plody tím, jsou méně kyselé.

Obsahuje tiež vitamíny C, A, B (B1, B2, B3, B5 a B6) a užitočné tuky. 

více informací

 

Acai

tropické bobulovité ovoce, temné až černé barvy podobné našim borůvkám nebo arónii.

více o tropickém ovoci acai berry

 

Goji, kustovnice čínská

plody goji jsou nazývány červeným diamantem, elixírem dlouhověkosti a její účinky jsou známé po tisiciletí. Goji jsou sušené plody kustovnice čínské (Lycium chinensis), obsahující 18 druhů aminokyselin, vitamíny (A, C, B1, B2, B3, B6, E) a 21 stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen a fosfor).

 

Guave

tropické jablko původem z Jižní Ameriky, tvarem je velmi podobné avokádu, červenému jablku nebo žluté hrušce - tolik podoba a barev může mít tento zajímavý plod.

více informací o Guave

Avokádo

superovoce pro výživu našeho mozku s vysokým obsahem rostlinných tuků. Více

Amalaki ( amla )

drobné žluto-zelené ovoce, které se nazývá jako indický angrešt s vysokým obsahem vitaminu C

Ananas

u nás dobře známé tropické léčivé, sladké a chutné ovoce původem z Jižní Ameriky s obsah 80% vody.

Kiwi

velmi populární chlupaté ovoce se zelenou sladkokyselou dužinou s obsahem vitamínů skupiny B, C, E a K

  • zmírňuje zácpu
  • prospívá pleti - zdroj antioxidantů, vitamínů a ovocných kyselin
  • působí proti depresím
  • zabraňuje růstu nádorových buněk ( žaludek, střevo )
  • diabetes I a II typu
  • na parodontózu
  • více o účincích kiwi

Karambola

tvarem je žlutý plod podobný benátskému lampionu s lesklou slupkou. Pokud se nakrájí na plátky vzniknou krásné pěticípě hvězdičky je šťavnatou a nakyslou chytí ( jako angrešt ). Karambola je vydatným zdrojem vitaminu C.

Kaki ( Tomel, Churma..)

podobné oranžovému rajčeti s velmi sladkou dužinou ( pokud je dostatečně zralé )

Jujube, cicimek datlový 

ovoce původem z Číny podobné malým datlím

Jujube
Jujube

Maracuja (teplomilný druh mučenky)

lijánovité teplomilné ovoce podobně tvarem zmuchlanému vejci s voskovou slupkou a gelovou dužinou. Chut plodů je sladko kyselá podobná angreštu, pěstuje v severozápadní části Jižní Ameriky, na Novém Zélandu, v Indii, v Karibiku, Brazílii, jižní Floridě, Havaji, Austrálii, Izraeli nebo Jihoafrické republice.

  • nejvyšší obsah železa z ovoce
  • obsahuje rozpustnou vlákninu-pektin
  • při anémi, vitamin C podporuje vstřebávání železa

Dračí ovoce - Pitaya

Jeho exotický vzhled vás trochu vyděsí, ale oproti tomu sladká a šťavnatá chuť zase navnadí. Dračí ovoce najdete v mnoha větších obchodech s potravinami. Stejně jako jiné ovoce, je i tento druh s nízkým obsahem kalorií a dobrým zdrojem základních živin, které potřebujete pro udržení zdraví. Jeho exotický vzhled vás trochu vyděsí, ale oproti tomu sladká a šťavnatá chuť zase navnadí. Dračí ovoce najdete v mnoha větších obchodech s potravinami. Stejně jako jiné ovoce, je i tento druh s nízkým obsahem kalorií a dobrým zdrojem základních živin, které potřebujete pro udržení zdraví.


Datle

Plod datlovníku se mohou pochlubit přítomností fosforu, minerálních solí, hořčíku, železa, vitaminů A a vitamínů skupiny B, bílkovin a aminokyselin, stejně jako glukózy a fruktózy - Jednoduché cukry, které na rozdíl od sacharózy neškodí lidskému tělu. Podle vědců, je třeba jíst až 10 datlí denně aby prospívaly zdraví.

skladování datlí při pokojové teplotě ve vzduchotěsné nádobě vydrží několik měsíců a v lednici vydrží cca 1 rok

Opuncie

oválné dužnaté žluto-zelené ovoce s miniaturními jehličkami rostoucí na vrcholku kaktusu. Plody jsou šťavnaté a nakyslé.

Schizandra čínská

Umeboshi - japonské švestičky

malé peckovité ovocné plody původem z Japonska, podobné našim meruňkám, sladkokyselé chuti. Jsou nakládané v soli a jsou zdrojen vápníku, draslíku a železa. Působí proti:

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Podle doporučovaných pravidel bychom měli pít 8 sklenic vody (H2O) denně (někteří odborníci doporučují ještě více), někdy se to pro nás může zdát nesplnitelné. Dobrou zprávou je, že až 20% denního příjmu vody můžeme získat z ovoce a zeleniny. Dostatek vody je důležitý zejména v létě...Níže uvádíme několik doporučení na potraviny, které v sobě...

Na podpoře imunitního systému je potřeba pracovat celý rok, nejen na podzim a v zimě. Běžným příjmem vitamínu C (Kyselina L-askorbová) z potravy má organismu někdy omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu. V době chřipek je nutností denní příjem vitaminu C cca 2-3 gramy, jinak stačí cca 0,3 - 1 gram. Vitamin C je citlivý na...

Superpotraviny jsou plné antioxidantů, ale i oxidační stres, který je způsoben znečištěným prostředím, slunečním zářením, stresem, nesprávným životním stylem, kouřením, konzumací alkoholu, nevhodnou stravou, vysokou spotřebou léčiv, záněty, bakteriální, houbovou i virovou infekcí, nedostatek aktivního pohybu, nebo naopak namáhavou pohybovou...

zdravé tuky napomáhají spalování tuků a také pokud dostanete chuť na sladké můžete ji zahnat avokádem (právě avokádo je zdrojem zdravých tuků i proteinů), oříšky a semínky. Mezi zdravými tuky patří za studena lisované rostlinné oleje, potraviny s obsahem omega 3 mastnými kyselinami, jako například ořechy, tučné ryby, semínka. Mezi zdravé tuky patří...

Semienka sú výdatným zdrojom výživné sily. Také malé, takmer "neviditeľné plody", ale napriek tomu sú plné vitamínov, minerálov, proteínov vlákniny a základných živín. Navyše sa vďaka svojej veľkosti ľahko pridávajú do akejkoľvek stravy. Používajú sa do šalátov, smoothie, na zahustenie polievok, do raňajkových zmesí pri pečení atď.

Ostropestřec mariánský neboli Silybum marianum vypadá jako obyčejný bodlák, na listech má bílé skvrny-mléko a vděčí tomu za svůj název (mariánský). Na trhu najdeme pestrou paletu výrobků s ostropestřecem mariánským. Hlavní účinnou látkoutéto léčivé bylinky je sylimarin, který vyvolává antioxidační účinky a podporuje tvorbu enzymů v játrech. Má...