Rajče

Rajčata jsou na našich zahrádkách velmi pěstovaná. Mají velmi specifickou výraznou chuť a jsou osvěžující nejlépe přímo utržené, obsahují až 90 % vody a výborně osvěží. Rajčata obsahují vlákninu, vodu, vitamín A, B1, B2, B3, B6, C, E, K a provitamín A, z minerálních látek vápník, fosfor, železo, jód, měď a draslík. Rajčata jsou velmi výživná a obsahují málo kalorií, proto se konzumují společně s ostatní zeleninou při procesu hubnutí.

Nabízíme:

Rajčata a jejich účinky:

  • zde uvedené informace s výrobkem nesouvisí a mají pouze informativní charakter (chcete-li)
  • čistí ledviny
  • zdroj elektrolytů (hořčík, vápník, draslík)
  • působí proti zácpě (vláknina)
  • podporují mozkové funkce
  • podporují detoxikaci těla
  • působí proti stárnutí a podporují obranyschopnost organismu
  • vhodná při redukčních dietách (výborně zasytí), nízký obsah kalorií
  • prevence proti křečovým žilám
  • prospívají zdraví očí (lutein a zeaxantin)
  • zdroj lykopenu - antioxidant (chrání buňky, tkáně a orgány)
  • zdroj minerálních látek i v zimním období
  • mají intenzivnější chuť
  • k sušeným rajčatům je vhodná bazalka, rozmarýn, tymián, chilli papričky nebo dokonce i česnek
  • nízký obsah kalorií a tuků
  • šťávu z čerstvých rajčat chemicky neošetřovaných můžeme použít jako pleťovou masku, obnovuje přirozenou rovnováhu pH v naší pleti a navrací pleť do ideálního stavu
  • více

Pěstování rajčat:

Na jaře musí být sazenice přemístěny do země 24 hodin poté, co do půdy zavedete kvasnicový roztok. K přípravě kvasnicového roztoku použijte kbelík s vodou, přidejte 10 gramů kvasnic a nechte den uležet. Poté nalijte 220 gramů do každé díry pro výsadbu sazenic. Dřevěný popel je bohatý na draslík. Do každé jamky vložte 100 gramů popela, zasaďte sazenice a zahrňte půdu vrstvou kompostu. Humus hraje při pěstování rajčat důležitou roli. Po 10 dnech od výsadby musí být do půdy zaveden roztok z vody a ptačího trusu v poměru 1:15. Vršek zasypte popelem ze dřeva.

  • ptačí trus, který funguje jako organické hnojivo a dusík 
  • účinný je také kompost a popel ze dřeva - připraví půdu pro výsadbu co nejlépe a nasytí ji užitečnými stopovými prvky
  • cibule je vynikajícím hnojivem a zároveň dobrou ochranou proti škůdcům a chorobám. Slupky vložte do každé jamky. Výsledkem bude, že sazenice budou silnější, odolnější vůči nemocem a hmyzu a budou rychleji růst. Navíc, klesne-li teplota, nijak jim to neublíží
  • skořápky podporují růst rostlin a obohacují je o základní živiny. Rozdrťte skořápky na prášek a nasypte do děr 
  • V červenci je třeba rajčata zalévat nanejvýš jednou týdně, jinak by mohla popraskat.
  • Aby plody dozrávaly rychleji, přidejte do vody jednu odměrku amoniaku.
  • V červnu použijte kvasnicový roztok (50 g kvasnic na kbelík vody).

Hrst kopřiv můžete přidat také do jamky předtím, než do ní zasadíte například rajčata. Kopřivy se rozloží, uvolní do půdy prospěšné látky a rajčata budou růst jedna radost. Podobný postup můžete zvolit i u jiných druhů zeleniny.

Z náruče kopřiv si můžete připravit hnojivo (jícha), které přidáte do zálivky. Například kbelík (nikoli kovový, raději plastový) naplňte do tří čtvrtin kopřivami a zalijte dešťovou vodou. Přikryjte třeba prknem, zatěžkejte cihlou a nechte nálev asi tři týdny kvasit - pochopitelně nebude voňavý. Výluh při každotýdenní zálivce řeďte v poměru 1 díl kopřivového hnojiva na 50 dílů vody, pokud hnojíte jednou za měsíc, můžete ředit 1 : 10.

Ochrana před škůdci

Česnek umí také velmi dobře chránit před škůdci. Hlavně, pokud pěstujete rajčata. Jestliže chcete, aby se jim škůdci vyhýbaly, vezměte 50 g prolisovaného česneku a smíchejte ho s kbelíkem vody. Tuto směs nalijte do rozstřikovače a poté aplikujte přímo na vaše rajčata. A to na celou plodinu. Česnek ji dokáže ochránit před nezvanými hosty.

A co v případě, kdy zrovna nemáte česnek po ruce, a chcete své zahradě prospět? V případě zmíněných rajčat můžete místo něho zvolit kefír.  

Zalévání rajčat:

Při pěstování rajčat dejte pozor na to, kdy a nakolik je budete zalévat. Ideální je zalít je ve chvíli, kdy už je zemina suchá. Pokud zaléváte dříve, a zbytečně ve velkém množství, může to způsobovat velké problémy a pěstování rajčat nemusí být spojeno s požadovaným úspěchem. 

https://lepsija.cz/jak-dosahnout-bohate-urody-rajcat-vse-zacina-u-pudy/?

Prořezávání rajčat:

Málokdo ale ví, že by se měla pravidelně prořezávat. K čemu tento postup povede? K úrodě, která bude mnohonásobně vyšší, než tomu bylo dříve. Když se rajčata ujmou a začnou růst, přichází doba spojená s tím, že se začnou prořezávat. Postup je to stejný, jako v případě klasických ovocných stromů. Je třeba sledovat růst rostliny, jednotlivé výhonky a podle toho některé uříznout. A to jak tam, kde je potenciál toho, že dojde k dalšímu větvení, tak i tam, kde chceme zachovat správný směr růstu rostliny. A ten je u rajčat vždy výhradně jenom směrem nahoru.

Tam, kde se provede řez, je potenciál toho, že se objeví nové další výhonky, které by na konkrétním rajčatovém keři jinak nebyly. A čím více daných výhonků je, tedy čím více částí rostlina má, tím má více květů a tím má také více plodů. Jednoduché zahradnické pravidlo, které funguje i u této běžné zeleniny. Základem je vytipovat si místa, kde se řez provede. Následně stačí vzít zahradnické nůžky, nebo také ostrý nůž a řez provést. Dále je třeba dané místo řezu začistit. K tomu použijte další metodu zkušených zahrádkářů. Použijte prášek z aktivního uhlí. Tedy rozmělněnou tabletku, která se používá k léčbě průjmových onemocnění.

https://svetkreativity.cz/spravne-prorezavani-rajcat-vyrazne-zvysi-jejich-urodu/?

Nemoci rajčatových keříků způsobující uhnívání plodů

Mezi nejčastějších nemoci rajčatových keříků se řadí následující:

  • Alternaria
  • Apikální hniloba
  • Mokrá hniloba
  • Šedá hniloba

Každá z těchto nemocí se u rajčat s dozrávajícími plody ošetřují jiným způsobem, jelikož na rostlinu působí odlišný typ infekce. Pojďme se podívat, jak se projevují a eliminují.

Alternariové skvrny

Pokud trpí rajčatové rostlinky alternarií, dochází u jejich plodů, stonků a listů k výskytu usychajících šedohnědých nebo tmavě hnědých skvrn, které se postupně rozšiřují. Takovéto plody by neměly být konzumovány. Alternarie se zbavíte ošetřováním fungicidy, u plodících keřů je lepší používat fungicidy biologické. Ideální je aplikace fungicidů opakovaně každý týden v tom měsíci, kdy by měla proběhnout sklizeň.

Apikální hniloba

Tato nemoc se projevuje jako plíseň, která se postupně šíří od stonku na plod a velmi rychle napadá celou rostlinu. Odstraňuje se 0,2% roztokem chloridu vápenatého, který se aplikuje dvakrát týdně ve formě postřiku rostliny i půdy. Prevence apikální hniloby se provádí již při sázení, a to ošetřením dusičnanem vápenatým nebo draselným (0,5% roztok) a zasypáním jamky pro vysázení 100 gramy popela.

Mokrá hniloba

Mokrá hniloba se projevuje průhlednými skvrnami, které postupně praskají a hnijí. Plody je sice možné ošetřit vhodným fungicidem, obvykle je však již nelze zachránit.

Šeda hniloba

Při šedé hnilobě dochází postupně k šednutí a sesychání listů, postupně se rozšiřují šedé skvrny také na stonky a plody. Nemoc lze postupně eliminovat aplikací fungicidů s mědí.

Phytophthora

Phytophthora je jednou z nejzákeřnějších nemocí, při níž dochází k plesnivění plodů. Ty nejdříve zhnědnou, poté zčernají a zdeformují svůj tvar. Nemoc nelze léčit, může se ovšem zpomalit při zvýšených teplotách.

Jak podpořit růst zdravých plodů

K podpoře růstu se používá různých prostředků - pro silnější listy se využívá směs kyseliny borité, jódu a syrovátky. Zdravé kořeny rajčatových keříků dosáhnete zaléváním roztokem připraveným z pekařského droždí, syrovátky a vody.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/proc-rajcata-zacinaji-hnit-na-kerich-a-jak-se-tohoto-problemu-zbavit/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. Jestliže ale imunitní systém nefunguje správně, způsobuje problémy. Třeba alergie (přehnaná reakce na antigen, na který většina lidí nereaguje vůbec). Chyby imunitního systému (zánět...

Podle doporučovaných pravidel bychom měli pít 8 sklenic vody (H2O) denně (někteří odborníci doporučují ještě více), někdy se to pro nás může zdát nesplnitelné. Dobrou zprávou je, že až 20% denního příjmu vody můžeme získat z ovoce a zeleniny. Dostatek vody je důležitý zejména v létě...Níže uvádíme několik doporučení na potraviny, které v sobě...