Brambory

Brambor obsahuje vitamín B6, draslík a další. Jsou téměř dokonalým jídlem, obsahují dále vitamíny C, E, K a minerály jako hořčík a fosfor. Obsahují taktéž dostatečné množství bílkovin, takže pokud byste konzumovali pouze brambory a nic jiného, dostali byste z nich potřebné množství bílkovin pro zachování všech důležitých funkcí, za které jsou bílkoviny zodpovědné. Brambor střední velikosti obsahuje 110 kalorií. Stejné množství rýže obsahuje 225 kalorií a stejné množství těstovin pak 115 kalorií. O bramborách je známo, že jsou dobré pro žaludek, slezinu a střeva. Mohou také zlepšit zdraví srdce, zlepšit trávení, posílit imunitní systém a udržet rovnováhu tekutin.

  • brambory jsou z 80 % tvořeny vodo, v současné době existuje asi 100 jedlých druhů brambor

Čína je největším producentem a vývozcem brambor na světě, zatímco země Indie, Německo, Ukrajina, Rusko, Polsko a Spojené státy za nimi zaostávají, i když jsou také předními producenty.

Brambory obsahují jedovatý alkaloid solanin ( květech, plodech, klíčcích) - je to toxický nervový jed. Nejvíce jedovaté bývají staré brambory a všechny jejich zelené části. Při přípravě této zeleniny nikdy nesmíme zapomenout pečlivě odstranit očka s klíčky a všechny zelené části.

Brambory a jejich účinky:

  • jsou dobré pro žaludek, slezinu a střeva
  • mohou také zlepšit zdraví srdce, zlepšit trávení, posílit imunitní systém
  • pomáhají udržet rovnováhu tekutin.
  • Brambory je vhodné po 10 minutách sníst, jinak se stávají kyselinotvorné
  • vitamin C, B a draslík působí proti zánětům venku i uvnitř vašeho těla
  • podporují zdravé kosti - díky obsahu manganu
  • podporují tvorbu červených krvinek - vitamin B6
  • mají hojivé a regenerační účinky - díky obsahu alantoinu
  • proti překyselení žaludku - šťáva z brambor
  • prevence proti rakovině - bramborové slupky

Bramborová šťáva a její účinky:

Syrová šťáva z brambor se používá ke snížení kyselosti žaludeční šťávy (před každým jídlem užívat několik lžic syrové bramborové šťávy) před odšťavněním je nutné brambory pečlivě oloupat a očistit. Je zdrojem minerálů jako hořčík, železo, vápník, zinek, měď, fosfor a kyseliny jablečné a citronové, vitamínů C, E, B (B1 a B6), A, K,

  • čistí tělo od toxínů
  • zvyšuje imunitu
  • vhodná při onemocnění jater a ledvin
  • při vysokého krevního tlaku
  • cukrovce a revmatismu

Nápoj pro posílení imunitního systému:

Potřebujeme: 1 dl šťávy z brambor, 1 lžíci šťávy z rakytníku, 1 lžíci šťávy z arónie, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy. Postup: Uvedené přísady dobře promícháme a můžeme popíjet. Tento nápoj doporučuji užívat po dobu 6 týdnů.

O CO VŠECHNO SE NESPRÁVNÝM VAŘENÍM BRAMBOR OKRADEME?

Může se jednat o spousty různých důležitých látek. Konkrétně se tedy ztrácí především:

  • vitamíny A a C,
  • vitamíny B1, B2 a B6,
  • hořčík,
  • draslík,
  • síra.

Mnohé tyto látky tělo potřebuje a nemůže se bez nich obejít. Vytrácejí se v momentu, kdy brambory vaříme dlouho a při vysokých teplotách. Ostatně dnes je hodně oblíbená takzvaná Raw strava, v jejímž rámci jsou potraviny připravovány maximálně při teplotě 42 °C.

Brambory obsahují jedovatý alkaloid solanin (květech, plodech, klíčcích) - je to toxický nervový jed. Nejvíce jedovaté bývají staré brambory a všechny jejich zelené části. Při přípravě této zeleniny nikdy nesmíme zapomenout pečlivě odstranit očka s klíčky a všechny zelené části.


Vaření brambor: je vhodné do vody přisypat kmín pro eliminaci účinku solaninu

Zajímavost: Jedním z neznámějších alkoholických nápojů vyráběných z brambor je vodka, aquavit a někdy také bohužel rum.

  • Určitě má smysl přidávat k nim při vaření mrkev. Právě ona totiž pomůže nejen k zachování vitamínů, ale také k mnohem lepší chuti vařených brambor. 

Doporučený způsob přípravy brambor: vaření v páře (zachová nejvíce výživných látek)

Koupě brambor: Při nákupu dávejte přednost ručně vybíraným před strojově, protože nejsou potlučené a nepodléhají proto tak rychle hnilobě.

Skladování brambor: před uskladněním zkontrolujte a poškozené nebo nahnilé kusy vyhoďte. V žádném případě nekupujte brambory myté, ty vydrží jen v řádech dnů.

  • Pro skladování je důležitá vyšší vlhkost vzduchu ve sklepě a teplota kolem 6 °C. Pokud teplota klesne pod 4 °C, brambory zesládnou a můžete je vyhodit. Uchováváme ve tmě.

JAK BRAMBORY ROZHODNĚ NESKLADOVAT:

  • syrové neskladujte v ledničce (stejně jako banány, rajčata, cibuli a česnek)
  • po sklizni neomývejte silným proudem vody, způsobuje to drobné oděrky
    neskladujte v příliš vlhkých prostorách
  • v panelákových bytech je prakticky nelze uschovat dlouhodobě, nevydrží ani v panelákových sklepech, protože jsou příliš suché a obvykle vytápěné


Krechtování - uskladnění brambor podle našich předků

I když se dříve metoda krechtování využívala velmi často, v současnosti upadá v zapomnění, a to je škoda, neboť není nikterak náročná. Dnes ji využívají někteří ekologičtí pěstitelé. Pokud nemáte vhodný sklep, můžete to vyzkoušet. Pozor ale na jaře. Vzrůstající teploty mohou zbylou úrodu poškodit.

Krecht je vlastně svislá polní jáma zčásti nebo zcela zasypaná svrchu slámou a zeminou opatřená větracím světlíkem (truhlíkem). Slámu je třeba nastlat i na dno. Právě vrstvy slámy a zeminy měly za úkol chránit brambory před mrazem, jako izolaci můžete použít třeba i polystyren. Dobrým tipem je položit na dno a stěny jámy husté pletivo, aby se do krechtu nedostali hlodavci.

HÓRREO - PROVĚTRÁVANÉ DOMKY Z DOB GALŮ

Stavby ze dřeva nebo kamene zvané Hórreo se dříve používaly pro skladování obilí a brambor. Byly to miniaturní stavby ve tvaru domku umístěného na vysokých pilířích, aby i ze spodní strany proudil vzduch v dostatečném množství. Ventilace dále probíhala díky otvorům v bočních stranách konstrukce.

Podobné typy staveb je dnes možné najít ještě v jižní Anglii. Prvně s jejich konstrukcí přišli staří Galové, Asturiané (Španělé) a na severu žijící Portugalci. U nás tato metoda není vzhledem k mrazivým zimám použitelná.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více