Vitamínové doplňky mohou nadělat víc škody než užitku

24.11.2016

Řada lidí je přesvědčena, že pro udržení zdraví je nezbytné konzumovat vitamínové a minerální doplňky. Desetiletí vědeckého výzkumu ale ukazují, že zdraví příliš neprospívají a mohou být dokonce škodlivé.

A jak to vypadá, je světový bussines s vitamínovými doplňky velmi zajímavý! Jen pro příklad za rok 2011:

  • multivitamíny 16 miliard dolarů
  • vitamíny skupiny B 4,5 miliardy USD
  • vitamin C 4 miliardy USD

Tento velký trh se vytvořil díky nositeli Nobelovi ceny (získal ji dvakrát v různých oborech) biochemikovi a kvantovému chemikovi Linusovi Paulingovi ( mimochodem v roce 1994, ve věku 93 roků, Linus Pouling zemřel na rakovinu prostaty), který byl velký propagátor užívání vitamínu C ve vysokých dávkách ( až 200 x více než je doporučená denní dávka). Mezinárodní organizace Cochrane Collaboration si vzala za cíl porovnat 55 studií na téma vitamín C.

Článek: Pomůžou nám vitamíny v tabletkách k lepšímu zdraví? Spíš naopak...

Jejich závěr?

Pravidelné užívání vitamínu C lidi neochránilo před nachlazením, i když zkrátilo její trvání; v průměru ale o pouhých 8 % u dospělých a o 14 % u dětí. Podle autorů studie tedy plošné podávání vitamínů C nemá význam. Když potom posoudili studie, ve kterých byl podáván vitamín C až po nástupu prvních příznaků nachlazení, zjistili, že vitamín nemá na délku ani závažnost příznaků žádný vliv..

Jaké jsou nejběžnější mýty o vitamínech?

  • Vitamínem C proti chřipce ( při vypuknutí chřipky tak u běžného člověka nemá zvýšená dávka vitamínu C výraznější léčebný efekt )

  • Vitamíny se mohou užívat v jakémkoliv množství ( zejména vitamíny rozpustné v tucích A, D, E, a K mohou při předávkování způsobit toxickou reakci,  při nadměrné míře konzumace syntetického vitamínu C může dojít k tvorbě ledvinových kamenů či kožních ekzémů

  • Syntetické vitamíny jsou dostatečnou náhražkou těch přírodních ( vyhněte se zejména vitamínům rozpustných v tucích, jako je A, D, E a K, které se ukládají v těle a mohou tak poškodit zdraví )

  • Vitamíny snižují riziko vzniku rakoviny a srdečních onemocnění ( vitamínové doplňky NEdokážou zabránit vzniku nejčastějších chronických onemocnění)

  • Stejné vitamíny mohou užívat senioři i děti ( děti potřebují pro zdravý růst a vývoj organismu vitamín D, vápník nebo fluor, seniorům chybí zejména vitamíny skupiny B (B6, B9 a B12 ) .

Potíž ale nastává i ovoce a zeleniny. Díky intenzivnímu pěstování ovoce a zeleniny zaměřené pouze na zisk, nedostatečná obnova půdy, humusu, výživných látek, práce živočišné říše, předčasná sklizeň, dozrávání v umělých podmínkách v ochranné atmosféře, dlouhá cesta za zákazníkem ( např. moderní způsob pěstování v hydroponiích ), zásadně snižuje obsah vitamínů a minerálů ( např. Vitamin C u citrusových plodů až o 60-90% !!!). Nyní se stává, že konzumuje pouze obal bez chuti, s minimem vitamínů a minerálů.
Například vitamin E téměř úplně zmizel ze salátu, hrášku, jablek, petrželi. Množství vitaminů ve špenátu může být až 30 krát ménší než v jiných zelených plodinách. Jinými slovy, dokonce i zcela vyvážená strava nemusí poskytovat tělu potřebné vitamíny.

Současný způsob obhospodařování půdy (průmyslová hnojiva) snížil obsah minerálů v plodinách na 30% původní úrovně. Minerály v imunitním systému hrají důležitou úlohu, jsou zbraněmi, kterými vyzbrojíte vaše leukocity. Stopové prvky poklesly dokonce na 10% původní hodnoty. Stopové prvky v imunitním systému způsobují, že leukocity vidí maligní a nemaligní buňky ( likviduje maligní buňky). Díky současnému velmi nízkému stavu obsahu minerálů v pěstovaných produktech nemá imunitní systém zbraně ani vidění. Díky tomuto stavu dojde ke zvýšení počtu onkologických onemocněních (dlouhodobá drahá léčba) do cca 10 roků o 70%!!!.

Ztráty vitamínů - příklady:

  • Při vaření mléka dochází u kterých vitamínů v něm obsažených ke snížení.
  • V průměru 9 měsíců v roce Evropané jídí ovoce a zeleninu pěstovanou ve sklenících nebo hydropóniích, nebo jsou dlouhodobé skladovány. Takové ovoce a zelenina mají již znatelně nižší hladinu obsahu vitaminu ve srovnání s ovocem a zeleninou čerstvou.
  • Po třech dnech skladování potravin v chladničce dochází ke ztrátě 30% vitamínu C (při teplotě místnosti, je to dokonce 50%).
  • Při tepelném zpracování potravin je ztraceno cca 25% - 100% vitamínů.
  • Oloupaná zelenina obsahuje mnohem méně vitamínů (mrkev, okurka,brambory...)
  • Sušení, zmrazování, mechanické zpracování, skladování v železné nádobě, pasterizace snižuje také významně obsah vitaminů
  • Obsah vitaminů v ovoci a zelenině se velmi liší v závislosti na ročních obdobích.

Obsah živin v ovoci a zelenině v supermarketech (studie z let 1985, 1996 a 2002)

Zpracováno s využitím dat z průzkumů sanatoria v Schwarzwaldu a Pharmaconcernu Geigy
Zpracováno s využitím dat z průzkumů sanatoria v Schwarzwaldu a Pharmaconcernu Geigy

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. Jestliže ale imunitní systém nefunguje správně, způsobuje problémy. Třeba alergie (přehnaná reakce na antigen, na který většina lidí nereaguje vůbec). Chyby imunitního systému (zánět...

Podle doporučovaných pravidel bychom měli pít 8 sklenic vody (H2O) denně (někteří odborníci doporučují ještě více), někdy se to pro nás může zdát nesplnitelné. Dobrou zprávou je, že až 20% denního příjmu vody můžeme získat z ovoce a zeleniny. Dostatek vody je důležitý zejména v létě...Níže uvádíme několik doporučení na potraviny, které v sobě...