PhDr. Marian Jelínek, Ph.D. (mentální kouč)

Marian Jelínek (1963) pracoval s Jaromírem Jágrem, brankář z NHL Petr Mrázek mu děkuje za překonání těžkého období a tenistce Karolíně Plíškové pomáhá v jejím boji s psychikou. Jako hokejový trenér získal se svým týmem zlato na mistrovství světa 2005. Dvakrát vyhrál ligu s hokejovou Spartou. V nové knize Vnitřní svět vítězů ukazuje, kudy vede cesta. S našimi problémy prý souvisí i to, že žijeme v blahobytu. Marian Jelínek má kromě fakulty tělovýchovy má také doktorát z filozofie. www.marianjelinek.cz

Marian Jelínek, myšlenky, názory:

  • psychoentropické myšlenky (zlé myšlenky, negace, tys to pokazil, strach, lenost, ego atd. -to jsou myšlenky, které nechceme a drtí nás) na jejich rozptýlení je nutná mentální a psychická kontinuální práce, perfekcionista je věčně nespokojený, je důležitá rovnováha (spokojenost, nespokojenost) s těmito myšlenka i nutné vstoupit do dialogu (jedna z technik)
  • řízený dialog pomůže zbavit se myšlenek, které nechceme a které nám ubližují
  • klíčovou roli hraje rodina, která ale tak někdy trochu selhává 
  • doba blahobytu nám vzala výstupy z komfortních zón, a proto nezvládáme neúspěch (tlak na výkon a výsledek je přitom stále větší a nebezpečnější), proto roste počet sebevražd a spotřeba antidepresiv (řešíme vnější explicitní svět, který se stane jedem a zapomínáme na sebe), tento problém je zejména v západních zemích, kde je blahobyt (smetánka společnosti protože je pohodlná neodolná, chudí takový problém nemají)
  • my se neznáme a neumíme sami se sebou pracovat, podle Jelínka je klíčové milovat to, co člověk dělá, a to i v drobnostech. Milovat život 
  • jed není o látce a ale o jejím množství (Paracelsus), řeším intenzitu (nikoliv věc)
  • pokud chci vrchol, je důležité být v nějaké normalitě a z toho vyskočit do vrcholu (K. Plíšková)
  • důležité je soustavně pracovat na své fyzické a psychické odolnosti (resilienci) a vystoupit ze své komfortní zóny (kdy se nám nedaří a musíme hledat cestu jak se vyrovnat do rovnováhy)
  • pokud chci pracovat s vnějším světem, nesmím si připouštět parametry této doby (stres je takový jaký si připustím, stres není mimo nás, ale v nás a je spuštěný vnějšími parametry)
  • když si vnější parametry pustím do svého vnitřního světa, stávají se jedem a díky tomu se nějak chovám (reakce na vnější prvky je důležitá pro citlivější, zejména ženy, někteří lidé jsou splachovací, ti to neřeší)
  • digitální doba je taková, každý se ke všemu na sociálních sítích vyjadřuje, každý sportovec zpěvák atd. s tím musí počítat (proto je nutné pracovat se svým subjektivním světem, protože není odolný proti vnějšímu tlaku a neúspěchu)
  • obezita (ale také otylost, nadváha, diabetes atd.) , důležité je učit lidi pracovat s limitami potravin
  • s fyzickým tělem již pracujeme ale co ten "subjektivní svět" (neumíme pracovat se stresem, obavami, pokud se tak děje v 15 - 16 letech, tak je to na úrovni rodiny, kdy děti nejsou vystaveny vnějšímu prostředí a nedokáží se bránit kritice vnějšího světa), dětství je klíčové pro získání (ne)odolnosti subjektivního světa, vytváří se podmínkami, ve kterých dítě vyrůstá (zodpovídá za to prostředí, rodiče, rodina, škola, společnost atd.)
  • dnes je krize rodiny, dochází k zanedbávání děti, nejsou tak odolné a vystavené vnějšímu prostředí (příkladem je jim sociální digitální prostředí)
  • roste nám IQ a vědomosti a my se nestaráme o emoční věci (máme emoční matrici, ta je někdy přínosem, někdy škodí)

Jak pečovat o vnitřní svět? 

  • Důležité je si uvědomit jak fungují emoce a rozum (rozumové argumenty) 
  • Myšlenka (informace) musí otěhotnět aby vedla k akci (v případě akce přebírá sílu emoce)
  • kdysi akci přebírala informace a my jsme se dostali za bod zlomu, kdy si zjistíte informace kdekoliv a není to pro nás stimul k akci (a tu musím dostat přes emoci, např. vím že jsem tlustý, vím co s tím mám dělat a nic s tím nedělám)
  • člověk se nechová logicky, neřiďme ho logickými argumenty (pro většinu jsou to emoce, emotivní prožitek), ale emočně (když něco mám rád, něco mě baví, tak tam neřeším výstup z komfortní zóny, ale když bych to měl dělat i když mě to nebaví, tak to se mě nechce)
  • motivujte hladovou lvici nebo lva k lovu (jeto jednoduché, uvidí antilopu a utíká), motivujte přežranou lvici k lovu (a už to nefunguje a v takovém stavu se nacházíme my lidé trvale, my nemusíme, ale můžeme na rozdíl od hladové lvice)!
  • podobný princip platí u poznání, zkrátka u všeho (hladový má zájem, přežraný ne)
  • ti co dosahují úspěchy (vrcholoví sportovci) jsou dva druhy: mě to baví, nebo jsem dříč (symbióza racionální a emoční) 
  • Jágra baví extrémně hokej a chce od něj hodně (obětuje pro něj vše a chce peníze a slávu) - obecně platí: milujme život a chtějme od něho co nejvíc (role: otec, matka, práce, sport, koníček) v určitých rolích mohu emoční hodnoty zvedat a může na nich pracovat
  • emoční kotva např. v práci (práce mě sice nebaví ale je super kolektiv, parta, pěkné prostředí, cestování, společenská prestiž atd.) jsou tam tedy důvody racionální (peníze, auto, byt, blízko do práce ) a emoční (vztahy, kolektiv, prostředí)
  • ideální nastavení člověka pro dnešek, aby netrpěl entropickými myšlenkami (deprese, syndrom vyhoření a to co se na mě valí) je, že má v rovnováze (mě to baví, miluji to - emoce a chci od toho nejvíc -rozum)
  • Nemůže se dostat (mě to baví, miluji to - emoce a chci od toho nejvíc -rozum) do "činnostní závislosti"? Pokud jsou výsledky, není to závislost (otázkou jakou cenu za to zaplatí....zdraví atd.???), která se projevuje jedem.
  • souboj protikladů (jin a jang, muž a žena, rozum a emoce) o kterých mluví i K.G. JUNG, pro nás to bylo odtažité a neumíme to uchopit do praxe
  • dělat něco co mě baví a být v tom nejlepší vytváří harmonický zdravý přístup k životu, kdy potřebujete výsledky (emoční vazba k cestě a ne k cíli)
  • je důležitý cíl (za jakoukoliv cenu) a ne cesta, je způsob myšlení nejen politiků
  • jsou dva typy myšlenek a emocí (potěšení emočně vyprchává, radost), Jágr má při hraní hokeje radost a honí se za potěšením (góly, peníze, masáž ega atd.), které vyprchává (pokud jsem závislý pouze na potěšení, tak mě to ovládá, když nemám peníze, góly atd.)

A proč by měla být vláda hodnocená podle toho, jak se lidem opravdu žije (index štěstí) a jak jsou šťastní? 

Marian Jelínek, knihy:

  • Vnitřní svět vítězů (2019)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Strava založená především na vláknině (denně by přitom měli zkonzumovat 30 až 38 gramů vlákniny, což odpovídá 2,5 šálkům zeleniny a 2 šálkům ovoce), tucích (např. tzv. omega-3 mastné kyseliny) a proteinech (pomáhají k větší síle a rychlejšímu metabolismu) je způsob, jak se dlouhodobě udržet v dobré kondici a plné síle.

Přírodní antibiotika. Jedna z největších výzev, kterým čelí současná medicína, je zvyšující se odolnost baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že ani nová speciální antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná. více

Je to velmi jednoduchý prostředek k posílení imunity. Může si jej vyrobit kdokoliv. Když byly moje děti malé, chtěla jsem jim posílit imunitu. Tablety s hlívou ústřičnou mi tehdy připadaly velmi drahé a rodičovský příspěvek na mateřské dovolené moc malý. Přemýšlela jsem, jak to udělat. Vymyslela jsem jednoduchý způsob. Prostě jsem v obchodě...

Selen je stopový prvek, který si tělo neumí vytvořit - minerál pro dobrou náladu, zesiluje účinek vitaminu A, vitaminu C a E. Selen je důležitým prvkem podílející se na stimulaci protilátek, které vyhledávají a ničí virové, bakteriální a houbové infekce v těle. V souvislosti s příchodem jara se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce.,...

Jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a ...

Místo různých medikamentů je možná lepší se vrátit k tradici našich babiček a používat bylinky. Bylinky také pomáhají proti zánětů a brání vitalitě.

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. Jestliže ale imunitní systém nefunguje správně, způsobuje problémy. Třeba alergie (přehnaná reakce na antigen, na který většina lidí nereaguje vůbec). Chyby imunitního systému (zánět...

Podle doporučovaných pravidel bychom měli pít 8 sklenic vody (H2O) denně (někteří odborníci doporučují ještě více), někdy se to pro nás může zdát nesplnitelné. Dobrou zprávou je, že až 20% denního příjmu vody můžeme získat z ovoce a zeleniny. Dostatek vody je důležitý zejména v létě...Níže uvádíme několik doporučení na potraviny, které v sobě...

Na podpoře imunitního systému je potřeba pracovat celý rok, nejen na podzim a v zimě. Běžným příjmem vitamínu C (Kyselina L-askorbová) z potravy má organismu někdy omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu. V době chřipek je nutností denní příjem vitaminu C cca 2-3 gramy, jinak stačí cca 0,3 - 1 gram. Vitamin C je citlivý na...

Superpotraviny jsou plné protioxidantů, ale i oxidační stres, který je způsoben znečištěným prostředím, slunečním zářením, stresem, nesprávným životním stylem, kouřením, konzumací alkoholu, nevhodnou stravou, vysokou spotřebou léčiv, záněty, bakteriální, houbovou i virovou infekcí, nedostatek aktivního pohybu, nebo naopak namáhavou pohybovou...